Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Sprawdź, jak rozliczyć PIT 2022

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 25 styczeń 2023, 20:41


Sprawdź, jak rozliczyć PIT 2022

Zobacz, jak wygląda rozliczenie e PIT 2022. W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, aby dopełnić formalności bez błędów. Podpowiemy, jaki program do rozliczenia PIT warto użyć, aby ułatwić sobie zadanie.


Czym jest e-PIT 2022?

Rozwinięciem skrótu PIT jest Personal Income Tax, czyli w tłumaczeniu na język polski podatek dochodowy. PIT 2022 polega na obliczeniu rocznego podatku od uzyskanych w poprzednim roku dochodów osobistych z różnej działalności m.in. z pracy, z emerytury, umowy o zlecenie, działalności gospodarczej. W zależności od tego, jaki podatek gov się uiściło, można liczyć na zwrot lub pojawia się konieczność dopłaty brakującej części podatku do Urzędu Skarbowego.


Na zwrot podatku czeka się zwykle do trzech miesięcy od momentu złożenia dokumentów rozliczeniowych. e-PITy 2022 rozpatrywane są najszybciej, ponieważ docierają do urzędów drogą elektroniczną. Przechodzą więc znacznie krótszą drogę niż rozliczenie PIT 2023 składane tradycyjnie.

Jeżeli istnieje konieczności dopłaty podatku, trzeba to zrobić do końca kwietnia w przypadku większości form podatkowych. Tylko osoby składające PIT 28 2023 muszą uiścić opłatę do końca lutego. Tak więc, jeżeli składasz m.in. PIT-37 za 2022, spokojnie możesz dokonać stosownych opłat w późniejszym terminie.


Zobacz, jak rozliczyć PIT 2022 przez internet

Jeżeli chcesz wygodnie rozliczyć ePIT 2023, najlepiej wybrać drogę internetową. Wystarczy wybrać dedykowany do tego program, a bez wychodzenia z domu i bez żadnej dodatkowej pomocy można przygotować dokumenty do Urzędu Skarbowego.

Każdy program, w którym możliwe jest rozliczenie PITu posiada specjalny kreator kierujący działaniami użytkownika. Jest mała szansa nie poradzenia sobie z tym zadaniem. Wystarczy jedynie podać poprawne dane. Na ten aspekt należy bacznie zwracać uwagę, ponieważ ePITy 2022 z błędnymi danymi mogą wprowadzić Cię w poważne kłopoty. Należy więc przed wysłaniem dokumentów do urzędu wszystko dokładnie sprawdzić.

Czy urząd skarbowy sam rozliczy PIT 2022?

Obecnie nie ma takiej możliwości. Urzędy Skarbowe zrezygnowały z automatycznego rozliczania petentów w 2018 roku.

Do kiedy rozliczenie PIT?

Każdy obywatel Polski pracujący w legalny sposób ma obowiązek złożyć roczne zeznanie podatkowe w terminie od 15 lutego do 2 maja.

PIT rozliczenie 2022 – zmiany, o których warto wiedzieć

Warto zapoznać się z największymi zmianami, jakie zaszły w rozliczeniach PIT za rok 2022. Największą zmianą w minionym roku podatkowym była zmiana stawki podatkowej dla osób fizycznych rozliczających się według skali podatkowej iosiągających dochody nieprzekraczające 120 000 zł z dotychczasowych17% do 12%. Ponadto zwiększeniu uległa kwota wolna od podatku: z 8 tysięcy złotych do 30000 zł.

Korzystniejsze podatki gov pl PIT ustalono również dla osób samotnie wychowujących dzieci. Taka osoba ma możliwość uwzględnienia dwukrotności kwoty wolnej od podatku, czyli aż 60000 zł. Ponadto, istnieje możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem za cały rok, w którym doszło do zawarcia związku małżeńskiego.

Polski Ład wprowadził również w PIT gov pl rozszerzenie ulgi rehabilitacyjnej, która powiększa zakres możliwych odliczeń. Odliczenia od podstawy obejmują obecnie pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, chłonne majtki, podkłady iwkłady anatomiczne do wysokości 2280 zł.

Za rok 2022 większa ilość przedsiębiorców może rozliczać się z US w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Limit formy rozliczenia zwiększył się do aż 2 mln euro. Zmiany zaszły także w uldze dla rodziców, którzy nie mogą znaleźć wspólnego stanowiska, jeżeli chodzi o proporcję odliczenia. Jeżeli podatnicy nie mogą się porozumieć, sprawę będzie rozwiązywał sąd. Jeżeli miejsce zamieszkania dziecka jest takie samo jak obojga prawnych opiekunów, wtedy kwotę można odliczyć w równej części. W pozostałych przypadkach, 100% odliczenia przysługuje rodzicowi, u którego dziecko ma stały adres zamieszkania.

Rozliczanie PIT 2022 – najczęstsze błędy

Masz do wypełnienia e-PITy 2023? Zobacz najczęściej pojawiające się błędy. Wystrzegaj się ich jak ognia, aby nie mieć problemów z Urzędem Skarbowym:

  • brak podania PESELu lub NIPu,

  • wpisanie NIPu własnego w miejscu pracodawcy,

  • niewłaściwe zaokrąglanie kwot,

  • mylne podawanie wartości,

  • zamienianie kolejności cyfr,

  • użycie nieaktualnych druków,

  • brak użycia aktualnie obowiązujących limitów,

  • brak wymaganych załączników,

  • złe wyliczenie kwoty 1,5% dla OPP,

  • brak zaznaczenia celu, w jakim składa się zeznanie.

Aby ustrzec się przed wyżej wymienionymi błędami, najlepiej przed wysłaniem zeznania rocznego bardzo dokładnie je sprawdzić lub dać bliskiej osobie do zweryfikowania. Pomyłki zdarzają się, ale wielu z nich można uniknąć poprzez odpowiednią rozważność.

Stosując się do powyższych wskazówek, kierując się obowiązującymi zasadami, można będzie z pomocą programu internetowego bardzo szybko złożyć zeznanie podatkowe za rok 2022. Na pewno nie sprawi to większych trudności, a przyniesie wiele korzyści. Zdecydowanie uda się w tym zakresie osiągnąć bardzo duże zadowolenie.