Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Szkoła Podstawowa nr 3 ma już 60 lat. Za nami jubileuszowe obchody [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 25 listopad 2022, 15:53 Wszystkich komentarzy: 2


Szkoła Podstawowa nr 3 ma już 60 lat. Za nami jubileuszowe obchody [ZDJĘCIA]

W sali widowiskowej Domu Kultury odbyła się dzisiaj uroczysta gala z okazji jubileuszu 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 3. Zobacz zdjęcia z wydarzenia.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele lokalnych samorządów, kuratorium oświaty, ZNP, dyrektorzy lokalnych instytucji i szkół, przedstawiciele duchowieństwa oraz licznie zgromadzona społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 - w tym emerytowani dyrektorzy i nauczyciele oraz absolwenci. Spotkanie w Domu Kultury poprzedziła Msza Święta w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

- Bolesław Prus powiedział, że rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia - to chwile wobec których nie można przejść obojętnie - są to momenty wyjątkowe, skłaniające do przemyśleń. Mamy dzisiaj wyjątkową okazję do wspominania tego co było, pochylenia się nad teraźniejszością oraz snucia wizji przyszłości. Wyjątkowy dzień obchodów jubileuszu 60-lecia szkoły to czas przywoływania pamięcią dokonań minionych pokoleń - zaznacza dyrektor Mariusz Szklarz - Sześćdziesięcioletnia tradycja wychowywania dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu, szacunku dla drugiego człowieka i poszanowania nauki była najważniejszym przesłaniem tych wszystkich, którzy ją tworzyli i dbali o wizerunek szkoły - dodał, dziękując swoim poprzednikom - dyrektorom i wicedyrektorom Szkoły Podstawowej nr 3: Edmundowi Borucie, Leonowi Jasińskiemu, Andrzejowi Przybyszowi, Natalii Kowalczyk, Stanisławie Janczyn, Genowefie Czarnej, Kazimierze Czmil oraz Irenie Rzepiak i Józefowi Rzepiak.

Zdaniem burmistrza Jana Serkiesa, Szkoła Podstawowa nr 3 to szkoła z bardzo bogatą historią i tradycją, która zapisała i zapisuje się nadal złotymi zgłoskami w historii naszego miasta i ziemi chojnowskiej - Uczniowie tej szkoły to dzisiejsi księża, nauczyciele, lekarze, prawnicy, ludzie zajmujący się działalnością gospodarczą, biznesmeni - ale to też naukowcy, profesorzy na wyższych uczelniach - zaznacza włodarz miasta - Dzisiejsza Szkoła Podstawowa nr 3 to szkoła, która znakomicie kształci, w której pracują wspaniali nauczyciele, z którą współpracują bardzo dobrzy rodzice - dodał.

Gratulacje z okazji jubileuszu złożyli także przedstawiciele władz powiatu legnickiego - Wicestarosta Janina Mazur oraz Członek Zarządu powiatu legnickiego Krzysztof Sowiński, który jako absolwent "Trójki" osobiście podziękował osobom, z którymi miał okazję zetknąć się na swojej edukacyjnej drodze.

Historia Szkoły Podstawowej nr 3 sięga roku 1962. Placówka powstała na mocy uchwały Miejskiej Rady Narodowej w Chojnowie jako trzecia szkoła zapewniająca pierwszy etap zorganizowanej edukacji na terenie miasta. Siedzibą placówki został dawny budynek mieszkalno-administracyjny położony przy ulicy Tadeusza Kościuszki. Na dyrektora i organizatora szkoły powołany został Edmund Boruta. Od 1977 do 1984 roku placówka funkcjonowała jako Zbiorcza Szkoła Gminna, posiadając pod sobą cztery filie w: Budziwojowie, Konradówce, Osetnicy i Okmianach. 23 maja 1992 roku szkole nadano imię Marii Konopnickiej. W latach 1999-2017 placówka realizowała plan szkoły sześcioletniej. W 2019 roku siedziba szkoły została przeniesiona do budynków przy ulicy Władysława Reymonta, będących dotychczas siedzibą Gimnazjum nr 1.

To jednak nie historia szkoły była głównym elementem dzisiejszej gali w sali widowiskowej Domu Kultury. Przygotowana przez szkolną społeczność część artystyczna opierała się przede wszystkim na postaci Marii Konopnickiej - patronki szkoły. Uczniowie "Trójki" w krótkim przedstawieniu wyreżyserowanym przez Magdalenę Książek przypomnieli dorobek twórczy naszej wybitnej poetki i nowelistki. W drugiej części mieliśmy okazję zobaczyć spektakl wyreżyserowany przez Annę Pauch, stworzony w oparciu o postać Małego Księcia z powiastki filozoficznej autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Nad całością dzisiejszego przedstawienia czuwała Ewa Wołoszyn.

Dzisiejszy jubileusz był również okazją do wizyty w szkole przy ulicy Reymonta. Na gości czekała prawdziwa uczta i tort, którego nie mogło zabraknąć przy okazji jubileuszu...Komentarze

Jeszcze 5 lat i emerytura .
zgłoś komentarz
To zawsze będzie "Jedynka", pierwsza szkoła podstawowa w mieście po wojnie, otwarta dla nowych mieszkańców tych ziem.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.