Problem zabrudzonych dróg publicznych

Lokalna policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa w czasie prac w rolnictwie jesienią. Zwraca też uwagę, że zabrudzenie drogi publicznej przez ciągnik czy inną maszynę rolniczą jest wykroczeniem, za które grozi wysoki mandat.
- Pozostawiając ziemię czy inne zanieczyszczenia pochodzące z pola, stwarzamy realne zagrożenia w ruchu drogowym. Przy odrobinie deszczu powstaje śliskie błoto, które przyczynić się może do osłabienia przyczepności kół naszego pojazdu, a w konsekwencji do wypadku drogowego - tłumaczy asp. Katarzyna Baniewska - Należy zwrócić uwagę, że zanieczyszczenia jezdni pochodzące z kół pojazdów rolniczych wykonujących prace polowe, mogą w znaczący sposób obniżyć przyczepność nawierzchni, Pozostawienie na drodze obornika czy dużej ilości błota spadającego z kół może prowadzić do powstawania niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Oczyszczenie maszyny rolniczej, tak aby jej ruch nie powodował zanieczyszczania drogi, jest obowiązkiem rolnika. Zgodnie z art. 91 Kodeksu Wykroczeń, "Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany".
- Jeśli rolnik nie usunie zabrudzenia na żądanie zarządcy drogi, to –oprócz mandatu – może zostać również obciążony kosztami oczyszczenia jezdni zleconej firmie zewnętrznej - informuje policja - Nieuważne korzystanie z drogi publicznej w trakcie prac polowych może nieść za sobą znacznie poważniejsze konsekwencje. Należy pamiętać, że w przypadku, gdy zabrudzenie drogi doprowadzi do wypadku drogowego może wchodzić w grę odpowiedzialność z kodeksu karnego. Tutaj kary są już znacznie wyższe.
Comments
16:33
16:18