Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Piesi i rowerzyści niewidoczni po zmroku

Autor admin
Data utworzenia: 18 wrzesień 2022, 18:48 Wszystkich komentarzy: 0


Piesi i rowerzyści niewidoczni po zmroku

Jesień to okres szczególnie trudny dla pieszych i rowerzystów - coraz szybciej zapada zmrok a ciemne poranki się wydłużają. Lokalna policja apeluje, aby zadbać o elementy odblaskowe, które przyciągają uwagę innych użytkowników dróg.

- W terenie niezabudowanym, gdzie drogi nie są oświetlone pieszy jest po zmroku bardzo słabo widoczny. Jeśli nie ma przy sobie elementów odblaskowych, kierowca dostrzeże go z odległości około 30-40 metrów. Z odblaskiem nawet ze 150 metrów. To daje czas na odpowiednią reakcję i uniknięcie potrącenia - tłumaczy asp. Katarzyna Baniewska.

Noszenie odblasków po zmierzchu i poza terenem zabudowanym to obowiązek; w mieście, choć nie trzeba, warto.

- Noszenie odblasków jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa na drodze. To, że pieszy widzi nadjeżdżający pojazd i znajduje się w zasięgu jego świateł, nie oznacza, że on sam jest widoczny. Po zmroku kierowca zobaczy przede wszystkim znaki i białe pasy na jezdni, a światła samochodów z naprzeciwka mogą dodatkowo ograniczać widoczność. Sylwetki pieszych są ledwo widoczne w ostatnim momencie. Nie nosząc odblasków, pieszy nie tylko naraża się na niebezpieczeństwo, lecz także powoduje stresujące sytuacje dla kierowców - czytamy w policyjnym komunikacie - Pieszy bez odblasku pozostanie niewidoczny do momentu, w którym odległość między pojazdem a nim będzie wynosić poniżej 30 metrów. Odblaski działają na podobnej zasadzie co znaki drogowe, czyli odbijają światła samochodów. Gdy pieszy ma na sobie element odblaskowy, kierowca zauważy go już z odległości 130-150 metrów,  czyli nawet 5 razy wcześniej.

Osobom nie stosującym się do przepisów grozi mandat do 500 zł.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.