Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Dożynki Gminne 2022: Podziękowania za ciężką pracę rolników

Autor admin
Data utworzenia: 12 wrzesień 2022, 00:17 Wszystkich komentarzy: 0


Dożynki Gminne 2022: Podziękowania za ciężką pracę rolników

Polowa Msza Święta, dożynkowy korowód, przemowy, przekazanie chleba i nagrodzenie najpiękniejszych wieńców - tak wyglądała część oficjalna tegorocznych Gminnych Dożynek. Zobacz zdjęcia z wydarzenia.

Po kilku latach gminne święto plonów powróciło do Niedźwiedzic - najpiękniejszej dolnośląskiej wsi roku 2017. Centrum wydarzeń stanowiło miejscowe boisko, gdzie odbyły się zarówno koncerty jak i dziękczynna Msza Święta w intencji rolników i w podziękowaniu za tegoroczne plony.

Warto nadmienić, że są to pierwsze dożynki z prawdziwego zdarzenia po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 - skala tegorocznego wydarzenia zdaje się nadrabiać stracony czas.

W części oficjalnej udział wzięli przedstawiciele samorządu gminnego i powiatowego, licznie zaproszeni goście a także przedstawiciele parlamentu. Uroczystość zainaugurowały prezentacja wieńców dożynkowych oraz obrzęd przekazania na ręce Wójta Gminy Chojnów chleba wypieczonego z tegorocznych plonów. W zaszczytną rolę starostów dożynek w tym roku wcielili się niedźwiedziccy rolnicy - Joanna Janczak oraz Sławomir Snopek.

- Dzisiejsze święto, chociaż deszczowe, jest piękne - zaznacza Wójt Andrzej Pyrz - To czas podziękowania za zebrane tegoroczne zbiory, to czas podziękowania rolnikom, którzy z ogromnym wysiłkiem pracują na swojej ziemi aby nam wszystkim chleba nie zabrakło. W symbolicznym bochenku chleba, który otrzymałem od starostów dożynek, mieści się trud rolniczej pracy ale także trud pracy młynarzy, piekarzy oraz wszystkich ludzi, którzy pracują na rzecz rolnictwa - dodał.

W opinii włodarza gminy, dwuletnia walka z koronawirusem, a także wojna na Ukrainie rzuca dziś cień na możliwość radosnego świętowania zakończenia plonów - stąd też oficjalna część dożynek w części poświęcona została uhonorowaniu osób zaangażowanych w walkę z pandemią oraz angażujących się w pomoc na rzecz bratniego narodu ukraińskiego. Uroczystości na niedźwiedzickim boisku stanowiły także okazję do oficjalnego przekazania i poświęcenia nowego wozu strażackiego, który zasilił flotę Ochotniczej Straży Pożarnej w Niedźwiedzicachatakżeuczczenia jubileuszu 10-lecia Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Niedźwiedzice - o tym jednak w osobnym wpisie już wkrótce.

Tradycyjnie nie zabrakło również konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa pod uwagę brała estetykę wykonania, pracochłonność, pomysłowość w użyciu materiałów naturalnych oraz zgodność z tradycją. W tym roku największe uznanie zdobył wieniec sołectwa Krzywa; wyróżnienia powędrowały do Rokitek oraz Konradówki-Piotrowic, natomiast nagrodę specjalną Dolnośląskiej Izby Rolniczej przyznano sołectwu Niedźwiedzice.

W konkursie udział wzięło 15 wieńców z gminy Chojnów - ich zdjęcia prezentujemy poniżej.

Zobacz także: Dożynki Gminne 2022: Kamil Bednarek w Niedźwiedzicach [ZDJĘCIA]Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.