Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Dr Adam Tański i Schola Gregoriańska SSM wystąpią w Chojnowie

Autor admin
Data utworzenia: 09 wrzesień 2022, 20:47 Wszystkich komentarzy: 0


Dr Adam Tański i Schola Gregoriańska SSM wystąpią w Chojnowie

Przed nami kolejna odsłona Międzynarodowego Festiwalu Letnich Koncertów Organowych. 11 września w Chojnowie wystąpią dr Adam Tański oraz Schola Gregoriańska Salezjańskiej Szkoły Muzycznej w Lutomiersku.

Kompozytor i organista Adam Tański jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Magdaleny Czajki i prof. Jarosława Wróblewskiego. Ukończył również z wyróżnieniem Hochschule für Musik w Moguncji w klasie organów prof. Gerharda Gnanna oraz Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu w klasie organów prof. Michela Bouvarda oraz prof. Oliviera Latry. W 2019 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina obronił dysertację doktorską pt. Charakterystyczne cechy muzycznego folkloru kurpiowskiego jako podstawa w kreowaniu improwizacji organowych.

Adam Tański jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów organowych. W 2017 roku otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na pracę badawczą dotyczącą historycznych organów diecezji łomżyńskiej, a w 2018 r. realizował projekt edukacyjny dla dzieci skoncentrowany wokół zabytkowych organów stolicy w ramach Stypendium artystycznego m.st. Warszawy. W 2018 roku została wydana w serii wydawniczej „Biblioteczka Kurpiowska” jego pierwsza monograficzna publikacja zawierająca pięć utworów na instrumenty klawiszowe. W 2019 roku nakładem wydawnictwa Requiem Records ukazał się debiutancki album Adama Tańskiego z improwizacjami organowymi pt. Polichromia.


Schola Gregoriańska Salezjańskiej Szkoły Muzycznej w Lutomiersku istnieje jako część większego zespołu – chóru Męskiego. W swoim repertuarze chór ma utwory religijne i świeckie, zarówno dawne jak i współczesne. Chór zdobył nagrody i wyróżnienia m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie, na Międzynarodowych Spotkaniach Chóralnych w Pińczowie, na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi, na Festiwalu Chóralnym „Cantate Domino” w Krakowie i Łódzkim Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis”. Chór nagrał dziewięć płyt CD z muzyką chóralną a cappella i z towarzyszeniem instrumentów.

Dyrygentem chóru jest ks. Kazimierz Dąbrowski – salezjanin. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie. Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi, a następnie Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie i Podyplomowe Studium Emisji Głosu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od 1996 roku pracuje w Salezjańskich Szkołach Muzycznych im. ks. A. Chlondowskiego w Lutomiersku, w których prowadzi zajęcia z zakresu wykonawstwa muzyki kościelnej oraz jest dyrygentem szkolnego chóru

Od roku 2018 jest dyrektorem. W 2006 roku uzyskał w Akademii Muzycznej w Gdańsku stopień doktora, a w 2013 doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. Prowadzi zajęcia w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na stanowisku profesora uczelnianego.

Koncert odbędzie się 11 września w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie. Początek o godzinie 19:30.

Zainicjowany przez Grzegorza Gapskiego festiwal jest organizowany przez Starostwo Powiatowe Legnicy przy współpracy z: Fundacją KGHM Polska Miedź, Kolejami Dolnośląskimi oraz lokalnymi parafiami.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.