Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Narodowe Czytanie w Chojnowie [ZAPOWIEDŹ]

Autor admin
Data utworzenia: 08 wrzesień 2022, 10:59 Wszystkich komentarzy: 0


Narodowe Czytanie w Chojnowie [ZAPOWIEDŹ]

Wrzesień to miesiąc Narodowego Czytania. Akcja nie ominie także naszego miasta - do wspólnego czytania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza zapraszają Burmistrz Miasta Chojnowa, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji.

- Zapraszamy do uczestnictwa w 11. edycji Narodowego Czytania – w trwającym Roku Romantyzmu Polskiego czytać będziemy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Ten tomik poetycki, wydany dwieście lat temu w Wilnie, zapoczątkował w Polsce romantyzm. W Chojnowie spotkanie finałowe Narodowe Czytanie – Adam Mickiewicz „Ballady i romanse” odbędzie się 8 września o godz.16.00 w Rynku - informuje Miejska Biblioteka Publiczna - Wybrane utwory zaprezentują uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz dorośli - ludzie z pasją. Podczas spotkania podsumujemy także warsztaty kolażu „Pani Twardowska” przeprowadzone wśród uczniów chojnowskich szkół podstawowych.

Zwieńczeniem wydarzenia będzie koncert "Balladowo i romantycznie" w wykonaniu Kuby Michalskiego - artysty, którego kilkukrotnie mieliśmy już okazję usłyszeć w naszym mieście. Artysta zaśpiewa m.in. utwory Mickiewicza, do których skomponował muzykę.

W organizację wydarzenia tradycyjnie już włączają się chojnowskie szkoły podstawowe oraz Powiatowy Zespół Szkół. - W ramach akcji Narodowe Czytanie odbędą się także: 7 września - spotkanie „Pani Twardowska” dla uczniów szkół podstawowych (seans filmu animowanego „Pani Twardowska” w reżyserii Lechosława Marszałka, warsztaty kolażu na podstawie tekstu ballady) w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie, 8 września - czytanie tegorocznej lektury w miejscowych szkołach - informują organizatorzy.


Ballady i romanse w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji

Akcja "Narodowe Czytanie" organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W tym roku powracamy do twórczości twórcy epopei narodowej.

- Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury - zaznacza Prezydent Andrzej Duda w przesłaniu, zachęcającym do współtworzenia akcji - Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą.


Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej.

Okolicznościowa pamiątka

- Dla wszystkich, którzy mają w domowej biblioteczce „Ballady i romanse” i przyniosą książkę na spotkanie mamy okolicznościową pamiątkę - zapowiada chojnowska biblioteka.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.