Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Kolejny muzyczny wieczór w chojnowskiej farze [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 22 sierpień 2022, 10:45 Wszystkich komentarzy: 0


Kolejny muzyczny wieczór w chojnowskiej farze [ZDJĘCIA]

Prof. Henryk Jan Botor oraz zespół Pax Musicorum zaprezentowali się podczas sierpniowego koncertu zorganizowanego w ramach tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Letnich Koncertów Organowych. Zobacz zdjęcia z wydarzenia.

Prof. dr hab. Henryk Jan Botor jest kompozytorem i organistą. Ukończył krakowską Akademię Muzyczną, w 1990 roku wziął udział w Letniej Akademii Organowej w Haarlem, kształcąc się pod kie­run­kiem Hansa Haselböcka i Andersa Bondemana. W jego dorobku kompozytorskim znajdują się utwory symfoniczne, kameralne, fortepianowe, organowe, chóralne oraz pieśni, w tym pieśni liturgiczne wykonywane w Rzymie z okazji urodzin i dwudziestopięciolecia pontyfikatu Jana Pawła II.

Artysta koncertował w Polsce, Holandii, Niemczech i Meksyku, wykonując własne kompozycje i improwizacje. Wśród jego recitali znalazły się również koncerty złożone z samych improwizacji na zadane tematy. Brał udział w nagraniach płytowych swoich kompozycji i improwizacji.

Artyście podczas niedzielnego koncertu w chojnowskiej farze towarzyszył zespół instrumentów dętych blaszanych Pax Musicorum, w którego skład wchodzą muzycy związani z najważniejszymi ośrodkami kulturalnymi Dolnego Śląska. Muzycy wykonują złożony repertuar, występują zarówno na festiwalach, koncertach organowych oraz kameralnych jak i wykonując autorskie koncerty. Zespół wykorzystuje bardzo szerokie instrumentarium, dzięki czemu posiada ciekawe możliwości prezentacji brzmień różnych epok i stylów.

W skład zespołu wchodzą: Rafał Czemarmazowicz (trąbka, trąbka piccolo), Marcin Król (trąbka, trąbka piccolo), Grzegorz Krause (fluegelhorn), Jacek Bałka (puzon) oraz Marcin Wołowiec (puzon basowy).

Podczas koncertu usłyszeć mogliśmy dzieła m.in.: Tylmana Susato, Johanna Sebastiana Bacha, Josepha Haydna, Benjamina Brittena, Giuseppe Verdiego, Georga Friedricha Händla czy też Wolfganga Amadeusa Mozarta. Duży zachwyt wzbudziły organowe improwizacje w wykonaniu prof. Botora (Concerto Italiono oraz Tryptyk Maryjny). Koncert zwieńczyło "Te Deum" Marca-Antoine Charpentiera.


Był to drugi z koncertów w ramach tegorocznej edycji festiwalu. Wydarzenie zostało zainaugurowane 11 lipca występem prof. Wolfganga Seifena. 19 czerwca w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny odbył się natomiast koncert przedfestiwalowy w którym usłyszeć mogliśmy Łukasza Mandolę wraz z zespołem instrumentów dętych Silver Brass. Kolejny koncert w chojnowskiej farze odbędzie się 11 września. Tym razem przed lokalną publicznością zaprezentuje się Adam Tański.

Inicjatorem wydarzenia jest Grzegorz Gapski, członek zarządu powiatu legnickiego. Cykl koncertów organizowanych przez legnickie Starostwo Powiatowe został wsparty przez lokalne parafie, Fundację KGHM Polska Miedź oraz Koleje Dolnośląskie.

 


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.