Query error chojnow.pl - Uroczystości 65. rocznicy śmierci ks. Stanisława Sadowskiego w Ząbkach
Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Sign in Sign up
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Uroczystości 65. rocznicy śmierci ks. Stanisława Sadowskiego w Ząbkach

Author: Partnerstwo
Creation date: 18 August 2022, 11:16


Uroczystości 65. rocznicy śmierci ks. Stanisława Sadowskiego w Ząbkach

14 sierpnia przedstawiciele naszego Starostwa na czele z Wicestarostą Legnickim Janiną Mazur oraz mieszkańcami ziemi legnickiej udali się do Ząbek k. Warszawy w celu uczczenia 65-rocznicy śmierci księdza Stanisława Sadowskiego.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Parafii Św. Trójcy w Ząbkach, podczas której reprezentacja powiatu legnickiego w uroczystej oprawie i przy aktywnym udziale uczestników wyjazdu, zapoznała zgromadzonych w świątyni z czytaniem liturgicznym oraz modlitwą wiernych.

Część patriotyczna uroczystości, która rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Państwowego,odbyła się na Cmentarzu Parafialnym w Ząbkach przy grobie ks. Stanisława Sadowskiego. Wicestarosta Legnicki Janina Mazur we wzruszającym przemówieniu podkreśliła, że ksiądz Stanisław Sadowski był nie tylko dla swoich parafian wyjątkowym kapłanem, ale także patriotą i działaczem Armii Krajowej. Zaznaczyła, że w pamięci osób, które miały bezpośredni kontakt z księdzem, jawi się jako kapłan otwarty, niosący wsparcie oraz pomoc i jest stale obecny w ich sercach.

Podniosły charakter uroczystości nadały pieśni patriotyczne oraz recytacja wierszy, które z inicjatywy Prezesa Stowarzyszenia Kulturalnego Krajobrazy dra Tadeusza Samborskiego zaprezentowali zgromadzonym aktorka i reżyserka Aurelia Sobczak, artystka Barbara Droździńska oraz muzycy z Ziemi Legnickiej.

Delegacja powiatu legnickiego, Kresowianie ziemi legnickiej oraz władze miasta Ząbek złożyli na grobie ks. Sadowskiego okolicznościowe wiązanki. Obecna na uroczystości Burmistrz Ząbek Małgorzata Zyśk, wyraziła organizatorom spotkania słowa uznania za inicjatywę, która przyczyni się do utrwalania pamięci i tożsamości kresowej wśród następnych pokoleń. Natomiast dr Tadeusz Samborski — Prezes Stowarzyszenia Kulturalnego Krajobrazy, zwrócił uwagę na niezwykłe zasługi ks. St. Sadowskiego na Ziemi Lwowskiej, szczególnie jako długoletniego proboszcza w Dawidowie a po wojnie na Ziemi Legnickiej m.in. w kościele Św. Trójcy iw Kunicach.

Uczestnictwo pocztu sztandarowego powiatu legnickiego, dra Dariusza Zielonki, który odnalazł grób Księdza, Kresowian i mieszkańców ziemi legnickiej, a szczególnie tych, którzy mieli osobisty kontakt zś.p. księdzem Sadowskim, bądź były przez Niego chrzczone, nadało wydarzeniu podniosły charakter, pełen refleksji, będąc dla wszystkich wielkim i wzruszającym przeżyciem.

Wydarzenie zrealizowane zostało przez powiat legnicki w ramach programu „Utrwalanie tożsamości kresowej”. Tydzień temu w ramach tego projektu, odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej księdzu Kanonikowi Stanisławowi Sadowskiemu w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kunicach.