Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Chojnowskie obchody Święta Wojska Polskiego [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 15 sierpień 2022, 14:37 Wszystkich komentarzy: 0


Chojnowskie obchody Święta Wojska Polskiego [ZDJĘCIA]

Przy obelisku na ulicy Chmielnej odbyły się chojnowskie obchody Święta Wojska Polskiego. Zobacz zdjęcia z wydarzenia.

W tym roku celebrujemy 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Operacja stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku pomiędzy oddziałami radzieckiej Armii Czerwonej a armiami Wojska Polskiego, zgrupowanymi nad Wisłą, była decydującą bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Starcie zakończyło się zwycięstwem Polski. Na pamiątkę tamtych wydarzeń dziś obchodzimy święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Spotkanie przed obeliskiem poprzedziła uroczysta Msza Święta w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych miasta, gminy wiejskiej oraz powiatu legnickiego. Na miejscu pojawili się także kombatanci, przedstawiciele szkół, chojnowskich strzelców, mieszkańcy Chojnowa oraz przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń.

Okolicznościową przemowę z okazji Dnia Wojska Polskiego wygłosiła Sekretarz Miasta Brygida Mytkowska, która odniosła się do wydarzeń sprzed 102 lat. - Chwile takie jak ta, upamiętniające bohaterstwo i cierpienie naszych przodków umacniają pamięć o narodowej historii i skłaniają do refleksji - zaznaczyła - To nie tylko święto żołnierzy - to święto wszystkich Polaków, mogących żyć w bezpiecznym kraju co gwarantuje członkostwo w najpotężniejszym sojuszu obronnym na świecie. Obecność w NATO w obliczu działań wojennych za naszą wschodnią granicą nabiera ogromnego znaczenia, zapewnia bezpieczeństwo i pokój - dodała.

Wspominając wojnę polsko-bolszewicką patrzymy także w kierunku Ukrainy. Tak jak Polacy w 1920, tak dziś Ukraińcy walczą o niepodległość swojej Ojczyzny.

Głównym punktem uroczystości było odczytanie Apelu Pamięci przez Czesława Dula, komendanta chojnowskiej drużyny Związku Strzeleckiego.

Zobacz również: Folklorystyczne popołudnie na chojnowskim Rynku [ZDJĘCIA]Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.