Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Barokowy przedsmak Letnich Koncertów Organowych [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 19 czerwiec 2022, 13:59 Wszystkich komentarzy: 0


Barokowy przedsmak Letnich Koncertów Organowych [ZDJĘCIA]

W kościele parafialnym Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny odbył się dzisiaj pierwszy z koncertów zaplanowanych w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Letnich Koncertów Organowych. Zobacz zdjęcia z wydarzenia.

W ramach przedfestiwalowego koncertu "Barok po Śląsku" zaprezentowali się artyści z Opola: Łukasz Mandola na organach oraz zespół instrumentów dętych Silver Brass.

Grupę Silver Brass mieliśmy już okazję usłyszeć podczas piątej edycji Letnich Koncertów Organowych. Kwintet instrumentów dętych blaszanych założony został w 2016 roku. Zespół z początku wykonywał jedynie muzykę sakralną, zapewniając oprawę na uroczystościach kościelnych; z czasem w ich repertuarze zaczęły pojawiać się coraz trudniejsze kompozycje poważnych kompozytorów, natomiast ciekawe widowiska w sposób żartobliwy i często kabaretowy wiążą muzykę klasyczną z rozrywkową.

W minionym roku zespół Silver Brass rozpoczął autorską trasę koncertową „Barok po opolsku”. W programie koncertowym znalazły się przede wszystkich utwory barokowych kompozytorów lub w stylu barokowym w nowatorskich opracowaniach na instrumenty dęte blaszane, organy i kotły.

Zespół do udziału w koncertach zaprasza uzdolnionych organistów. Podczas dzisiejszego wydarzenia artystom towarzyszył Łukasz Mandola, organista z parafii Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu a także nauczyciel z Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej.

Podczas koncertu usłyszeć mogliśmy dzieła m.in. Johanna Sebastiana Bacha (Schafe können sicher weiden), Johna Stanleya (Trumpet Tune), Samuela Scheidta (Echo Fantasie), Claude'a Balbastre'a (Preludium i fuga d-moll), Georga Friedricha Händela (Koncert na organy B-durr, Hallelujah z oratorium Mesjasz), Sigfrida Karga-Elerta (Lobet den Herren mit Pauken und Zimbeln schön), Dietricha Buxtehudego (Komm, Heiliger Geist, Herre Gott) czy Jeremiaha Clarke'a (Trumpet Voluntary). Nie zabrakło również improwizacji w stylu barokowym w wykonaniu Łukasza Mandoli.

Jak się okazuje - organy w "małym" kościele - to również instrument godny uznania. Ich odpowiednie brzmienie to także zasługa prac, jakie instrument przeszedł przed koncertem pod okiem Arkadiusza Popławskiego.

Dzisiejszy koncert był zaledwie przedsmakiem tegorocznej edycji Letnich Koncertów Organowych. Na 10 lipca zaplanowano koncert inauguracyjny - tym razem w kościele farnym zaprezentuje się profesor Wolfgang Seifen - niemiecki kompozytor i człowiek, uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych organistów.

Program całej serii Letnich Koncertów Organowych znajdziesz tutaj

Zainicjowany przez Grzegorza Gapskiego festiwal organizowany jest w tym roku po raz siódmy. Wydarzenie od lat wspierane jest finansowo z budżetu powiatu legnickiego. Partnerami tegorocznej edycji oprócz chojnowskich parafii są także Fundacja KGHM Polska Miedź oraz Koleje Dolnośląskie.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.