Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Koszty eksploatacji kotła elektrycznego

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 16 maj 2022, 10:21


Koszty eksploatacji kotła elektrycznego

W obecnej sytuacji energia elektryczna kosztuje znacznie więcej niż gaz za kWh. Innymi słowy, dla większości ludzi energia elektryczna jest cztery do pięciu razy droższa niż gaz. Chociaż kotły elektryczne są bardziej wydajne niż kotły gazowe – a więc zużywają mniej jednostek energii do wykonania tej samej pracy – nie są tak wydajne, aby były w stanie zniwelować różnicę w cenie. Oznacza to tyle, że kotły elektryczne są nadal znacznie droższe w eksploatacji niż równoważne kotły gazowe. Jeśli masz niskie zapotrzebowanie na ogrzewanie, na przykład mieszkasz w mniejszej nieruchomości i/lub Twój dom jest dobrze ocieplony (ciepło nie ucieka), będziesz potrzebować ogrzewania na krótszy czas. Jeżeli interesują Cię oba typy urządzeń, zajrzyj do sklepu internetowego (np. na http://hydrotermo.pl/).

Możesz obniżyć koszty eksploatacji bojlera elektrycznego, podgrzewając ciepłą wodę przez noc w taryfie pozaszczytowej, ale musisz uważać w ciągu dnia - taryfy te mają droższy prąd w ciągu dnia. W każdym razie jest to wykonalne tylko wtedy, gdy zdecydujesz się na kocioł wyłącznie grzewczy lub systemowy ze zbiornikiem ciepłej wody, który można podgrzać, zanim będziesz potrzebować wody. Rząd pracuje nad rozwiązaniami mającymi na celu rozwiązanie problemu rozbieżności między cenami jednostkowymi gazu i energii elektrycznej, ale obecnie kotły elektryczne będą dla większości ludzi droższe w eksploatacji niż większość innych rozwiązań grzewczych.

  • Koszty utrzymania kotła elektrycznego.

  • Gwarancja na kotły elektryczne.

  • Jakiej wielkości kotła elektrycznego potrzebujesz?

Koszty utrzymania kotła elektrycznego

Kotły elektryczne mają mniej ruchomych części niż kotły gazowe. Na przykład kocioł gazowy zawiera wentylator do powietrza oraz zawór gazowy do regulacji przepływu gazu do palnika. Kocioł elektryczny ich nie potrzebuje. Dlatego też, przynajmniej na papierze, są mniej podatne na usterki niż ich gazowe odpowiedniki. Z pewnością nie ma dowodów na to, że kotły elektryczne są mniej niezawodne niż kotły gazowe. Ale to nie znaczy, że kocioł elektryczny nigdy nie będzie wymagał naprawy, a jeśli jest to jeden z kluczowych elementów (takich jak wymiennik ciepła), części mogą kosztować nawet 2 tysiące złotych. Ponadto, aby praca była bezawaryjna, producenci zalecają coroczny serwis bojlerów elektrycznych, co kosztuje mniej więcej tyle, co konserwacja bojlera gazowego. Biorąc to wszystko pod uwagę, przez cały okres eksploatacji całkowity koszt utrzymania kotła elektrycznego będzie prawdopodobnie podobny do kosztu kotła gazowego.

Gwarancja na kotły elektryczne

Gwarancja na kotły elektryczne trwa zwykle tylko od dwóch do trzech lat, podczas gdy producenci kotłów gazowych mogą oferować takie, które trwają do 10 lat lub dłużej. Gdy kotły elektryczne staną się bardziej popularne wśród konsumentów, będziemy mogli zaobserwować wydłużenie gwarancji.

Jakiej wielkości kotła elektrycznego potrzebujesz?

Wielkość kotła elektrycznego mierzy się jego mocą wyjściową w kilowatach (kW). Im wyższa moc kW, tym większy dom może ogrzewać. Kotły elektryczne mają zazwyczaj mniejszą moc w kW niż kotły gazowe lub olejowe. Średnia wielkość kotła elektrycznego wynosi około 15 kW lub mniej, podczas gdy gazowe kotły dwufunkcyjne mają od 20 kW do 40 kW lub więcej. Oznacza to, że kotły elektryczne mogą mieć trudności z zaspokojeniem zapotrzebowania na ogrzewanie w większych nieruchomościach, zwłaszcza jeśli nie masz miejsca na kocioł grzewczy lub systemowy i musiałbyś wybrać kombi kocioł elektryczny. Ponadto, całkowity rozmiar domu, liczba grzejników, stopień jego izolacji i zapotrzebowanie na ciepłą wodę (np. z jak wielu kranów z ciepłą wodą korzystasz w tym samym czasie) mają również wpływ na wielkość bojlera.