Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

O "Świecie pod Kyczerą" w chojnowskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 11 maj 2022, 22:18 Wszystkich komentarzy: 0


O "Świecie pod Kyczerą" w chojnowskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się kolejne wydarzenie w ramach cyklu Chojnowskich Spotkań z Książką Regionalną. Tematem dzisiejszego spotkania był album "Świat pod Kyczerą". Gośćmi chojnowskiej biblioteki byli red. Jerzy Starzyński oraz autorzy zdjęć: Piotr Kuziak i Rafał Wyciszkiewicz.

O książce "Świat pod Kyczerą" pisaliśmy w czerwcu 2021 roku, kiedy to publikacja ujrzała światło dzienne. Album wydany został przez Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera" z Legnicy. Autorem książki jest dyrektor zespołu - Jerzy Starzyński. Album liczy 500 stron (na których zamieszczono 900 zdjęć autorstwa Rafała Wyciszkiewicza i Piotra Kuziaka, które ukazują różne oblicza festiwalu).

O historii zarówno Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Kyczera" jak i samego "Świata pod Kyczerą" opowiedział Jerzy Starzyński - animator kultury, historyk, choreograf, badacz kultury łemkowskiej oraz organizator festiwalu. Autor omawianej dziś publikacji związany był także przez jakiś czas z naszym miastem, gdyż przez kilka lat współpracował jako choreograf z zespołem "Diabołki" z Zespołu Szkół Rolniczych.

Jeden z największych festiwali folklorystycznych w Polsce

Historia festiwalu będącego tematem książki sięga 1996 roku. Początkowo wydarzenie organizowane było pod nazwą "Europa bez granic" i ograniczało się do występów zespołów ze starego kontynentu. Z czasem impreza - organizowana już jako "Spotkania pod Kyczerą" zaczęła przyciągać także artystów spoza Europy. Przez festiwalowe sceny przewinęło się do tej ponad 130 grup folklorystycznych z sześciu kontynentów, czyniąc z wydarzenia jeden z największych festiwali folklorystycznych w Polsce.


Drobny wycinek łemkowskiej kultury podczas spotkania zaprezentowali Anna Gorzyńska i Michał Gorzyński

Dzisiejsze spotkanie stanowiło również okazję do przypomnienia historii społeczności łemkowskiej na Dolnym Śląsku. O współczesnym rozmieszczeniu i liczebności Łemków zdecydowały akcje przesiedleńcze, w tym m.in. Akcja "Wisła". Przyjmuje się, że w gronie osób wówczas wysiedlonych było 30–35 tys. Łemków w jakiś sposób świadomych swej odrębności etnicznej czy kulturowej. Przesiedleńcy znaleźli swój nowy dom obok przesiedlonych wcześniej Polaków, m.in. w Jaroszówce, Michałowie, Zamienicach, Liścu czy Patoce. Niestety, powojenne lata nie były proste - Łemkowie byli bowiem ofiarami licznych stereotypów i uprzedzeń narodowościowych, czego doświadczył również sam Jerzy Starzyński.

Założony w 1991 roku Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera" miał na celu ratowanie i propagowanie kultury łemkowskiej. Do jego celów należy również: inspirowanie badań naukowych w zakresie łemkoznastwa, prowadzenie działalności dokumentacyjnej, podejmowanie działań mających na celu przełamywanie stereotypów i uprzedzeń narodowościowych, szeroko rozumiana edukacja wielokulturowa, praca z młodzieżą i dziećmi, instytucjonalizacja życia kulturalnego i naukowego Łemków na Dolnym Śląsku.

Jerzy Starzyński jako autor ma na koncie liczne publikacje poświęcone dziejom i kulturze Łemków. Za swoją działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. nagroda Fundacji Popierania Niezależnej Kultury Polskiej „Polcul” z Sydney, Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Nagroda Miasta Legnicy, „Zasłużony Działacz Kultury Ukrainy”.

Świat pod Kyczerą ujęty na setkach zdjęć

Wśród uczestników spotkania znaleźli się Piotr Kuziak i Rafał Wyciszkiewicz - autorzy zdjęć zawartych w albumie.

Piotr Kuziak fotografią zajmuje się od 15. roku życia. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Świat pod Kyczerą" dokumentuje fotograficznie od samego początku. Poza folkolorem fotografuje też przyrodę, czemu sprzyja upodobanie do rowerowych wycieczek po leśno-polnych obrzeżach Lubina, w którym mieszka.

Rafał Wyciszkiewicz to chojnowski fotografik, muzyk, podróżnik rowerowy. Dokumentalista Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą” od 2000 roku. Jego zdjęcia były publikowane w kilku książkach, m.in.: „Kto siedzi na miedzi(y)?”, „Krakowiacy, Lachy, Górale – stroje wsi małopolskiej”, "Ubiory Łemków w XIX – I połowie XX wieku”. Jako muzyk największy sukces osiągnął w 1990 roku w Jarocinie, zdobywając z zespołem Maria Nefeli nagrodę publiczności.
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.