Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Umowa na budowę drogi z Witkowa do DK94 i z Witkowa do Grobli podpisana

Autor admin
Data utworzenia: 06 maj 2022, 13:22 Wszystkich komentarzy: 1


Umowa na budowę drogi z Witkowa do DK94 i z Witkowa do Grobli podpisana

W legnickim Starostwie Powiatowym podpisana została dzisiaj umowa na realizację przebudowy i rozbudowy drogi powiatowej nr 2220D na odcinkach od skrzyżowania z drogą krajową nr 94 do Witkowa oraz od Witkowa do Grobli. Koszt inwestycji to blisko 10 milionów złotych - jest ona możliwa dzięki dofinansowaniu w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.

O planach przebudowy drogi między Groblami a DK94 informowaliśmy od kilku lat - w końcu jednak, dzięki zewnętrznym środkom, plany wcielane są w życie. W 2017 roku nowej nawierzchni doczekała się droga powiatowa przebiegająca przez Witków, w tym roku natomiast realizowana będzie przebudowa drogi z Witkowa do Grobli oraz z Witkowa do skrzyżowania z drogą krajową nr 94, przez Jerzmanowice. Zakres robót obejmuje poszerzenie i wzmocnienie konstrukcji drogi, przebudowę skrzyżowań i zjazdów, budowę zatok autobusowych, chodników, przebudowę i budowę odwodnienia drogi, budowę kanału technologicznego oraz remont mostu.

Powiat legnicki w ramach pierwszego naboru Rządowego Funduszu Polski Ład otrzymał łącznie 15 669 535 złotych, z czego większość zostanie przeznaczonych na przebudowę i rozbudowę drogi powiatowej nr 2220D.

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyło Przedsiębiorstwo Transportowo-Budowlane Sp. z o. o. z Wrocławia. Cena oferty wyniosła 9 432 870 złotych. W uroczystości podpisania umowy udział wzięli przedstawiciele władz powiatu legnickiego, gminy Chojnów a takżeKrzysztof Kubów - szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, poseł Ewa Szymańska oraz senator Dorota Czudowska.


- To jest historyczna inwestycja na terenie powiatu legnickiego - zaznacza minister Krzysztof Kubów - Cieszę się, że od słów przechodzimy do czynów. Niektórzy nam zarzucali, że te wszystkie czeki, które symbolicznie wręczaliśmy są tylko na papierze i nie pójdą za tym pieniądze - dzisiaj widzimy, że będzie podpisana umowa na realizację bardzo ważnego zadania. Cieszę się, że mieszkańcy powiatu legnickiego i gminy Chojnów będą mogli jeździć po dobrych, nowych drogach - bezpiecznie i komfortowo - dodaje, chwaląc władze powiatu legnickiego za sprawność działania i pozyskiwanie środków zewnętrznych.

Zdaniem Starosty Adama Babuśki, gdyby nie programy, które finansują inwestycje samorządów, realizacja takich zadań byłaby nierealna. - Takich możliwości inwestycyjnych do tej pory samorządy nie miały - komentuje. - Cieszymy się, ale myślę że najbardziej cieszą się mieszkańcy, którzy będą drogę użytkować - dodaje.

Na ogromną rolę środków zewnętrznych uwagę zwraca także wójt Andrzej Pyrz - Dzisiaj jest czas Polski powiatowej - zaznacza - Dzięki tej polityce, takie gminy jak Chojnów, która jest gminą wiejską, mogą się rozwijać na niespotykaną skalę. Ten rok prawdopodobnie zamknie się inwestycjami na kwotę ponad 30 milionów - nigdy w historii gminy takich inwestycji nie mieliśmy. To jest zasługa rządu i parlamentarzystów - ktoś spojrzał na Polskę powiatową i powiedział "dajmy im szansę" (...) Cieszymy się stabilnym budżetem, możemy mówić o tym, że stać nas na dofinansowanie inwestycji powiatowych - dodaje.

Wykonawca inwestycji na realizację zamówienia ma 12 miesięcy. Sporym utrudnieniem może okazać konieczność zapewnienia nowej czasowej organizacji ruchu oraz pogodzenie prac na drodze z pracami rolników w okresie żniw. Jak tłumaczy Wojciech Cichoń, dyrektor Wydziału Dróg i Mostów w legnickim starostwie, prace będą realizowane etapami, przy częściowym zajęciu jezdni z zastosowaniem sygnalizacji świetlnej i ruchu wahadłowego.Komentarze

Przydałaby się asfaltowa droga z Grobli do Biskupina
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.