Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Żyli prawem wilka, jednak historia o nich już nie milczy [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 25 marzec 2022, 12:52 Wszystkich komentarzy: 0


Żyli prawem wilka, jednak historia o nich już nie milczy [ZDJĘCIA]

24 marca w sali widowiskowej Domu Kultury odbył się koncert "Miejcie nadzieję", poświęcony żołnierzom niezłomnym. Wydarzenie zostało zorganizowane przez społeczność Powiatowego Zespołu Szkół oraz zaproszonych gości. Zobacz zdjęcia z koncertu.

Jak tłumaczy dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół Mariusz Kowalczyk, pomysł organizacji wydarzenia narodził się podczas listopadowych "Ognisk Patriotyzmu". - Młodzież naszej szkoły śpiewała pojedyncze utwory m.in. Zbigniewa Herberta, Lecha Makowieckiego czy też z albumu "Panny Wyklęte". W miesiącu marcu poświęconym żołnierzom wyklętym postanowiliśmy przygotować taki koncert, w którym wspólnie będziemy uczestniczyć, w którym będą uczestniczyć także specjalni goście.

Wspomnianym gościem specjalnym była grupa maturzystów z Głogowa pod opieką Prezesa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysława Bożka, który uczestnictwo w lokalnym życiu biznesowym łączy z zaangażowaniem w funkcjonowanie Grupy Historycznej im. Henryka Kończykowskiego ps. Halicz oraz projektu edukacyjnego "Być jak Zośkowiec", nawiązującym do spuścizny Batalionu Zośka Armii Krajowej. Goście wczorajszego koncertu reprezentują także fundację im. Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich. Uczniowie z Głogowa wspólnie z Przemysławem Bożkiem w swoim wystąpieniu nawiązali do historii żołnierzy niezłomnych i ich walki o wolność.

- Kiedy Sowieci rozpoczęli tak naprawdę likwidację najlepszych z narodu polskiego w Katyniu, nikt się nie spodziewał, że polscy komuniści spróbują to dzieło dokończyć po 1945 roku. Tak by się stało - pamięć o żołnierzach wyklętych przepadała by na lata, gdyby o tych bohaterów nie upomniało się nowe pokolenie - zaznacza Przemysław Bożek.

Dyrektor LSSE przekazał ponadto na ręce dyrektora Mariusza Kowlaczyka odznakę "Być jak Zośkowiec".

Termin koncertu nie jest przypadkowy. Marzec to miesiąc w którym w sposób szczególny celebrujemy pamięć o polskim, powojennym podziemiu niepodległościowym i antykomunistycznym, stawiającym opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczącym walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Wydarzenie stanowiło także okazję do przypomnienia losów poszczególnych bohaterów z tamtych czasów, tak jak Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój" czy Danuta Siedzikówna "Inka".

Podobnie jak na "Ognisku Patriotyzmu" tak i podczas wczorajszego koncertu szczególną rolę odegrały dzieła Zbigniewa Herberta - poety, eseisty, dramaturga, a w czasie wojny członka konspiracji Armii Krajowej. W swojej twórczości wielokrotnie sięgał do losów tych, którzy pozostali wierni złożonej przysiędze i byli bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. "Ponieważ żyli prawem wilka historia o nich głucho milczy…" - te wersy otwierające wiersz "Wilki" doskonale odzwierciedlały powojenną polską rzeczywistość - dziś jednak na szczęście utraciły swoją aktualność. O niepodległościowym podziemiu możemy mówimy publicznie i z dumą - robią to także nie od dzisiaj uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie.

O przygotowanie koncertu, aranżacje oraz całą oprawę muzyczną zadbał Tomasz Susmęd. Na scenie towarzyszyli mu Dariusz Matys (śpiew, gitara) oraz Ireneusz Matys (gitara basowa). Na scenie wokalne zaprezentowali się uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 Michał Kowalczyk oraz uczennice chojnowskiego liceum: Katarzyna Baczmańska, Anna Gorzyńska, Zuzanna Kudelska, Katarzyna Soboń, Weronika Sopkowicz, Malwina Bojczuk, Daria Bojczuk, Wiktoria Bielecka oraz Paulina Bratko. Koncert poprowadzili: Natalia Fijał, Laura Ziembowska oraz Szymon Szczoczarz. Scenariusz wydarzenia opracowany został przez Jadwigę Matys.

Koncert został zorganizowany pod patronatem Starosty Legnickiego oraz Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.