Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Strzelecka wycieczka lubińska Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej

Autor Chojnowska Drużyna Strzelecka
Data utworzenia: 08 marzec 2022, 15:00 Wszystkich komentarzy: 6


Strzelecka wycieczka lubińska Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej

W niedzielę 6 marca 2022 r. Strzelcy z Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej wzięli udział największym biegu pamięci w Polsce. "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” który jest też największą imprezą masową towarzyszącą obchodom "Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych".

Strzelcy pobiegli w Polkowicach, a biegało w Polsce ponad 75 tysięcy biegaczy w 360 miejscowościach Polski i Świata.

Symboliczny dystans biegu we wszystkich miastach wynosi 1963 metry. Liczba ta jest nawiązaniem do daty śmierci ostatniego, poległego w walce Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka „Lalka”, który został zamordowany w 1963 roku.

Wszyscy Strzelcy z Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej bez problemów dobiegli do mety.

Po biegu Strzelców rozpierała energia i na pierwszy ogień poszła pobliska tyrolka. Jednak dla Strzelców to było za mało więc Strzelcy udali się do Lubina do Parku Leśnego.

W pierwszej kolejności Strzelcy zwiedzili zabytkowe pozostałości strzelnicy artyleryjskiej znajdującej się na terenie parku. Sama strzelnica została wybudowana w okolicach 1930 roku na potrzeby stacjonującej w Lubinie jednostki wojskowej pancerno-motorowej 9. Zmotoryzowanego Batalionu Rozpoznania, która w swoim arsenale posiadała artylerię i na potrzeby ćwiczeń potrzebowała poligonu. Najbardziej charakterystyczny i ciekawy do fotografowania obiekt to tory strzelnicze z murami noszącymi nazwę transzei. To właśnie na nich trenowano celność i określano tor lotu pocisków. Budynki, które znajdują się koło nasypów były pomieszczeniami magazynowymi na broń, amunicję oraz opatrunki. Do roku 1945 poligon był wykorzystywany przez wojska niemieckie i po tym okresie przejęła je Armia Czerwona.

W północno-zachodniej części parku znajdują się cztery bunkry z mieszczącymi się w nich wystawami (które są aktualnie zamknięte na okres zimowy) oraz dodatkowa atrakcja dla odwiedzających - działa artyleryjskie i przeciwlotnicze ustawione w pobliżu bunkrów. Niektóre z nich posiadają ruchome elementy, które pozwalają na sterowanie np. wysokością lub skrętem lufy co pozwala ustawić odpowiedni kąt i kierunek strzału.

Niedaleko bunkrów przygotowane do zwiedzania są także okopy z I Wojny Światowej (70 metrów plus 36 metrów w scenerii nocnej), co niesamowicie działa na wyobraźnię. Można poczuć w jakich warunkach żołnierze musieli przebywać w nich przez długie miesiące. Można zobaczyć w parku również odrestaurowane wagony z pierwszej połowy XX wieku, różne pomieszczenia potrzebne żołnierzom. Są również tablice z informacjami i zdjęciami o I Wojnie Światowej, II Wojnie Światowej, Polskich żołnierzach w niewoli, model torpedy, czy myśliwiec – Hawkera Hurricane, jakim latali polscy piloci w Dywizjonie 303 w Bitwie o Anglię.

Wycieczkę Strzelcy zakończyli podziwiając wystawę o pionierach ziemi lubińskiej 1945 roku. Na specjalnym torze koło lubińskiej stacji PKP stoi lokomotywa z czteroma starymi wagonami. Dwa wagony towarowe oraz dwa, które zostały przeszklone. W tych przeszklonych wagonach widać scenki rodzajowe z naturalnej wielkości postaciami przypominające pionierskie czasy Lubina. Lubińska lokomotywa to zabytek z czasów II wojny światowej. Wyprodukowana w 1942 roku w Kassel przez niemiecki koncern Henschel&Sohn. Parowóz Ty2-22 zaprojektowany z myślą o wojennych transportach i był na tyle niezawodny, że nawet po wojnie przez długie lata obsługiwał transport kolejowy.

Jeżeli interesuje cię przygoda, poznawanie nowych i rozwijanie swoich umiejętności, ciekawe znajomości oraz uczestnictwo w różnych proobronnych inicjatywach to przyjdź na nasze zbiórki, które odbywają się w każdy piątek o godzinie 19:00 w Siedzibie Strzeleckiej mieszczącej się w przyziemiu Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Poźniaków 2, wejście od strony parku. (Bramka wejściowa przy plebani i dalej w kierunku szkoły).

Przyjdź, zobacz i sam oceń czy to jest dla Ciebie.

Każdy może zostać do nas przyjęty, lecz nie każdy może wśród nas pozostać. - Józef Piłsudski o przynależności do Związku Strzeleckiego.

Starszy chorąży ZS Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej

Mirosław Jadach



Komentarze

I suggest you google it :)
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about Cool Product Info 2de3a9d
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about Top Product Site 75d1b18
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about Useful Product Tips c254e2d
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about Cool Product Info 8773364
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about Best Product Blog 4c254e2
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.