Query error chojnow.pl - 5 sposobów na walkę z przeziębieniem
Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Sign in Sign up
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

5 sposobów na walkę z przeziębieniem

Author: Partnerstwo
Creation date: 04 January 2022, 19:44


5 sposobów na walkę z przeziębieniem

W sezonie jesienno-zimowym jesteśmy szczególnie podatni na infekcje. W ciągu roku nasz organizm może walczyć z nimi nawet kilkukrotnie. Katar, kaszel, ból gardła i gorączka to uciążliwe objawy przeziębienia, z którymi można walczyć. W jaki sposób? Przedstawiamy pięć sposobów.

1. Gorąca kąpiel

W pierwszej fazie przeziębienia, kiedy jeszcze w naszym organizmie patogeny nie namnożyły się w ogromnej ilości, warto wziąć gorącą kąpiel, a po niej ciepło się ubrać i położyć do łóżka. Wirusy namnażają się w temperaturze 33-34 stopni, czyli takiej, jaka panuje w naszym przewodzie nosowym. Gorąca kąpiel może zatrzymać ich rozwój lub spowolnić ten proces.

2. Inhalacja

Inhalacja z dodatkiem ziół lub z soli fizjologicznej to dobry sposób na walkę z przeziębieniem. W zależności od dolegliwości możemy wybrać susz z kopru, szałwii, rumianku, lipy, tymianku lub dodać do gorącej wody olejki eteryczne. Inhalacja nawilża śluzówkę nosa oraz gardła, rozszerza naczynia krwionośne i zapewnia lepsze ukrwienie błon śluzowych.

3. Leki na przeziębienie

Skutecznym sposobem na walkę z przeziębieniem jest zastosowanie środków farmakologicznych. Powinniśmy je dopasować do dolegliwości, które nam przeszkadzają. Możemy zastosować suplementy zawierająca rutynę, witaminę C, czosnek czy tran, które wzmocnią nasz organizm, ale i preparaty łagodzące konkretne objawy infekcji.

W przypadku bólu gardła sięgnijmy po tabletki zawierające w swoim składzie substancje przeciwbólowe, przeciwzapalne, odkażające i znieczulające, które szybko przyniosą nam ulgę. Na katar warto zastosować na przykład spray do nosa z solą morską. W przypadku gorączki sięgnijmy po preparaty z paracetamolem, ibuprofenem lub kwasem acetylosalicylowym. Jeżeli męczy nas kilka dolegliwości jednocześnie, warto sięgnąć po leki na przeziębienie, które są preparatami wieloskładnikowymi i złagodzą kilka objawów jednocześnie, na przykład takich jak gorączka, katar i kaszel.

4. Mleko z miodem lub czosnkiem

Domowym sposobem walki z przeziębieniem jest stosowanie mleka z miodem lub czosnkiem. Najlepiej sięgnąć po miody lipowe lub akacjowe, które łagodzą objawy przeziębienia, mają działanie przeciwgorączkowe i wykrztuśne. Napój taki należy spożywać raz lub dwa razy dziennie. Czosnek jest z kolei naturalnym antybiotykiem.

5. Rozgrzewająca herbata

Podobne działanie jak kąpiel rozgrzewająca, tylko od wewnątrz ma wypicie gorącej herbaty z imbirem, miodem lub sokiem malinowym. Imbir jest bogaty w substancje przeciwzapalne. Z kolei sok z malin ma właściwości przeciwgorączkowe. Jeżeli zdecydujemy się na użycie miodu do herbaty, trzeba pamiętać, że nie należy go dodawać do napoju, który na temperaturę wyższą niż 40 stopni, ponieważ wówczas traci on swoje właściwości.