Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Chojnów traci mieszkańców

Autor admin
Data utworzenia: 20 grudzień 2021, 16:11 Wszystkich komentarzy: 0


Chojnów traci mieszkańców

Samorządowe pismo "Wspólnota" zaprezentowało ranking zmian demograficznych w latach 2004-2020. Autorzy przyglądają zjawisku depopulacji oraz starzenia się ludności, które mają niebagatelny wpływ na przyszłość funkcjonowania jednostek samorządowych i ich obciążeń finansowych.

- Rosną suburbia, miasta tracą... - to najkrótsze podsumowanie wyników rankingu. Trend ten dostrzegamy także u nas.

W klasyfikacji obejmującej miasta niepowiatowe Chojnów sklasyfikowany został na 80. miejscu (na 611 pozycji). Procent depopulacji w latach 2004-2020 wyniósł 8,78.

W przypadku województwa dolnośląskiego nie jesteśmy negatywnym liderem, chodź niestety znajdujemy się bliżej czołówki niż końca. Gorzej niż u nas sytuacja prezentuje się jedynie w 16 innych dolnośląskich miastach, w tym w Kamiennej Górze czy Zgorzelcu.

Zdecydowanie lepiej - chodź również bez rewelacji - prezentuje się sytuacja w gminie wiejskiej Chojnów, którą w klasyfikacji gmin wiejskich odnajdujemy na 897. pozycji. Gmina Chojnów w latach 2004-2020 odnotowała niewielki wzrost populacji (1,63 proc.). Łącznie sklasyfikowano 1532 gminy wiejskie.

Należy nadmienić, że wszystkie gminy wiejskie w powiecie legnickim z wyjątkiem gminy Ruja, zanotowały wzrost populacji w latach 2004-2020. Dzieje się to przy jednoczesnym spadku liczby mieszkańców w miastach - Chojnowie, Prochowicach i osobnym powiecie jakim jest miasto Legnica.

- Prezentujemy nietypowy ranking. Nie odnosi się on przynajmniej bezpośrednio – ani do wskaźników finansowych, ani do wyników wyborów czy składu organów samorządowych. Przyglądamy się jednak zjawisku bardzo ważnemu dla przyszłego funkcjonowania jednostek samorządowych i ich obciążeń finansowych – depopulacji oraz starzenia się ludności - tłumaczą twórcy rankingu - Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska.

Cały ranking dostępny jest tutaj.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.