Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

SP4: "Taki mały, taki duży może…" patriotą być!

Autor Szkoła Podstawowa nr 4
Data utworzenia: 18 listopad 2021, 10:00


SP4: "Taki mały, taki duży może…" patriotą być!

Parafrazując słowa wszystkim znanej piosenki uwidoczniona zostaje idea obchodzenia świąt narodowych. 11 listopada to szczególny dzień dla wszystkich Polaków. O ile dla dorosłej osoby wolność ma wiele znaczeń i interpretowana jest na niezliczoną ilość sposobów, o tyle ci najmłodsi dopiero uczą się, czym jest niepodległość oraz jak ważna jest zarazem dla ogółu, jak i dla każdej jednostki z osobna.

Poszukując synonimów epitetu wolny znajdujemy wyrazy z pozoru niepasujące, ale jakże oddające jego istotę. Niejednokrotnie młoda dusza, który dopiero poznaje świat, potrafi jednym słowem zdefiniować coś, o czym w mądrych księgach zapisane są kilkustronicowe traktaty. Przekonaliśmy się o tym powtórnie, kiedy to nasze kochane pierwszaki zdefiniowały niepodległość posługując się jednym wyrazem, trafnym jak żaden inny- niepodległy, wolny, znaczy po prostu szczęśliwy. A więc w imię uczczenia pamięci o tych, którzy to szczęście dla nas wywalczyli, pierwszoklasiści zebrali się, po to by odświętnie ubrani, przystrojeni biało- czerwonymi szarfami, wspólnie odśpiewać z całą siłą i uczuciem "Mazurek Dąbrowskiego" oraz wypowiedzieć wersy Katechizmu Młodego Polaka. Ten ostatni- "...A w co wierzysz? W Polskę wierzę!"- wybrzmiał w najdalszych zakątkach i zakamarkach murów naszej szkoły. Dodatkowo nasze najmłodsze żaki wysłuchały krótkiej historii Polski walczącej o niepodległość oraz wierszy stworzonych na jej cześć. Na koniec wszyscy stanęli do pamiątkowych zdjęć. Wiwat mali patrioci! Wiwat Polska!

Okrzyki na cześć naszej Ojczyzny słyszalne były również wśród starszych uczniów SP4. Klasa 4b oraz 6d pod opieką p. Iwony Rokity przygotowały apel z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Patriotyczne wiersze oraz melodie rozgrzewały serca wszystkich zebranych. Nie ma lepszej okazji, by przypomnieć sobie jaką wartością jest polska tożsamość. Całość wydarzenia uświetniły poruszające utwory w wykonaniuniezastąpionego chóru Allegro pod batutą p. Zenona Chmielewskiego oraz występ koła muzyczno-wokalnego, przygotowanego przez p. Ewelinę Abel- Milanicz.

W taki oto sposób społeczność szkolna SP4 udowodniła, że zarówno taki mały, jak i taki duży, może patriotą być!