Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja

20 lat Powiatowego Zespołu Szkół. Sztandar dla Technikum im. Orląt Lwowskich [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 12 październik 2021, 16:10 Wszystkich komentarzy: 0


20 lat Powiatowego Zespołu Szkół. Sztandar dla Technikum im. Orląt Lwowskich [ZDJĘCIA]

Wtorek w Powiatowym Zespole Szkół minął pod znakiem potrójnej uroczystości - 20-lecia PZS, 75-lecia chojnowskiego Liceum Ogólnokształcącego oraz nadania miejscowemu Technikum imienia Orląt Lwowskich. Zobacz zdjęcia z wydarzenia.

Jubileuszowe obchody zostały zorganizowane w sali widowiskowej Domu Kultury. W wydarzeniu, oprócz przedstawicieli władz powiatu legnickiego oraz samorządów gminnych, udział wzięli także m.in. senator Krzysztof Mróz, przedstawiciele lokalnych jednostek organizacyjnych, nauczyciele, uczniowie, absolwenci oraz osoby przez lata związane z działalnością zarówno Powiatowego Zespołu Szkół, jak i placówek z których w 2001 roku utworzono PZS.

Uroczystą akademię poprzedziła Msza Święta w kościele farnym Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Tradycja i nowoczesność

Głównym punktem uroczystości było nadanie działającemu w ramach PZS Technikum sztandaru oraz imienia. Jak zaznacza dyrektor Mariusz Kowalczyk, rozważania nad patronem placówki trwały od dłuższego czasu - w końcu zdecydowano się na upamiętnienie młodych obrońców polskiego Lwowa z lat 1918–1920, którzy stanęli do walk o miasto wobec braku we Lwowie regularnych oddziałów Wojska Polskiego. W skład oddziałów ochotniczych wchodzili studenci, robotnicy, urzędnicy, uczniowie, chłopcy i dziewczęta. W uznaniu bohaterskiej postawy i zasług mieszkańców Lwowa dla Polski, miasto zostało – jako jedyne w Polsce – udekorowane przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Krzyżem Virtuti Militari.

Taki a nie inny wybór patrona jest też podkreśleniem wagi jaką od lat szkoła przykłada do tematu patriotyzmu oraz historii.

- To jest jedyna taka szkoła w Polsce, w której łączy się nowoczesność z tradycją - zaznaczył starosta Adam Babuśka - Te dwadzieścia lat, które właśnie mijają, to jest tylko jeden wycinek tej historii. Jestem niezwykle dumny, że na tej sali jest troje starostów, jest poprzedni i obecny dyrektor, którzy w tym trudnym dwudziestoletnim okresie pomagali tej szkole zmieniać się, dostosować do tego co jest obecnie, zachowując tradycję - dodał.

Dzisiejsze wydarzenie stanowiło również okazję do wręczenia nagród Starosty Legnickiego, które w tym roku odebrali nauczyciele i przedstawiciele dyrekcji PZS: Mariusz Kowalczyk, Ewa Humenna, Andrzej Borkowski, Jolanta Chylak oraz Grzegorz Kamiński.

Duma z wieloletniego dorobku

- Chwile takie jak te, to momenty wyjątkowe, w których naturalnym odruchem jest spojrzenie wstecz, z refleksją nad losami tego miejsca, nad drogą która doprowadziła do tego punktu w którym się znajdujemy - zaznacza dyrektor Mariusz Kowalczyk - Szkoła średnia ma swoją szczególną magię - najprawdopodobniej z powodu młodzieńczych lat, które w niej spędzamy. Niejednokrotnie to czas buntu, fascynacji, miłości i przyjaźni ale też podejmowania ważnych decyzji, mających znaczący wpływ na dalsze życie - dodaje.

Powiatowy Zespół Szkół ma tylko dwadzieścia lat, a mimo to całkiem pokaźny dorobek oraz wielu absolwentów, z których może być dumna. Należy nadmienić jednak, że geneza obecnej szkoły sięga roku 1945, bowiem PZS wywodzi się z trzech placówek, które trwale zapisały się w historii miasta Chojnowa - począwszy od Liceum Ogólnokształcącego, założonego tuż po zakończeniu wojny, poprzez dawny Zespół Szkół Rolniczych, kończąc na sześćdziesięcioletniej tradycji chojnowskiego szkolnictwa zawodowego.

- Pamiętając o naszych wielkich poprzednikach, wykorzystaliśmy podwaliny budowane przez lata w każdej ze szkół, wybierając z nich to co najważniejsze - dodaje dyrektor Mariusz Kowalczyk.


Dzisiejszą akademię zakończyła prezentacja w wykonaniu uczniów i absolwentów Powiatowego Zespołu Szkół, która stanowiła wędrówkę w czasie - od dnia utworzenia szkoły, do dnia dzisiejszego. Gościnnie zaprezentował się także Zespół Pieśni i Tańca "Legnica".
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.