Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Jak wybrać ubezpieczenie OC?

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 01 październik 2021, 15:00


Jak wybrać ubezpieczenie OC?

Każdy kierowca co roku stoi przed wyborem ubezpieczenia OC. Mimo że ustawa reguluje jego zakres, który musi być u każdego ubezpieczyciela taki sam, to jednak przy wyborze konkretnej polisy warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. O jakich mowa? Podpowiadamy.

Czy wybierając ubezpieczenie OC, kierować się tylko jego ceną?

Zakres ochrony OC jest prawnie określony przez ustawę z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dokument ten gwarantuje, że bez względu na to, jakie towarzystwo ubezpieczeniowe wybierzemy, jesteśmy objęci taką samą ochroną. Ustawa jednak, poza zakresem ubezpieczenia, nie reguluje na przykład ceny OC. Jeżeli zależy nam wyłącznie na podstawowej ochronie, warto wówczas kierować się ceną i wybrać najkorzystniejszą pod tym względem ofertę. Aby mieć pewność, że decydujemy się na najtańsze ubezpieczenie, warto skorzystać z porównywarki internetowej OC np. KioskPolis.

Dodatkowe polisy a ubezpieczenie OC

Ubezpieczyciele bardzo często oferują dodatkowe usługi - za darmo lub za niewielką opłatą. OC najczęściej rozszerzane jest o Autocasco, Assistance, NNW, czy ochronę szyb lub opon. Jeżeli chcemy być lepiej chronieni, warto wybrać pakiet obowiązkowego OC z interesującym nas dodatkiem. Kierowcy często decydują się na dopłatę do NNW, czyli ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, w ramach którego możemy liczyć na ochronę kierowcy i jego pasażerów, a do tego zapewnia wypłatę odszkodowania w razie doznania uszczerbku na zdrowiu. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje też zniżkę na AC przy zakupie u nich ubezpieczenia OC – taka oferta jest korzystna, dla osób, którym zależy, aby mieć zarówno ubezpieczenie OC, jak i AC.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając polisę OC?

Przed skorzystaniem z konkretnej oferty warto sprawdzić opinie o ubezpieczycielu. O zdanie można zapytać znajomych lub poszukać informacji w sieci. Czynnikiem, na który można też zwrócić uwagę jest to, czy dana firma oferuje bezpośrednią likwidację szkody, czyli należy do systemu BLS. W takiej sytuacji zdarzenie drogowe możemy zgłosić bezpośrednio u swojego ubezpieczyciela. Nie musimy wtedy kontaktować się z ubezpieczycielem OC sprawcy, tylko nasze towarzystwo załatwia wszelkie formalności. Jest to wygodne, ponieważ wybierając zaufaną firmę możemy mieć pewność, że sprawa zostanie załatwiona szybko i w sposób profesjonalny. Nigdy nie wiemy, jak zachowa się ubezpieczyciel sprawcy wypadku, czy nie będzie przeciągał sprawy i zwlekał z wypłatą odszkodowania.