Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Chojnowska Drużyna Strzelecka na odsłonięciu pomnika Miejsce Pamięci Golgota Wschodu

Autor Chojnowska Drużyna Strzelecka
Data utworzenia: 20 wrzesień 2021, 11:00 Wszystkich komentarzy: 2


Chojnowska Drużyna Strzelecka na odsłonięciu pomnika Miejsce Pamięci Golgota Wschodu

W Polkowicach 19 września doszło do niecodziennego wydarzenia. W uroczystości wzięło wielu mieszkańców Polkowic, przedstawiciele środowisk patriotycznych i kombatanckich, samorządowcy, Chojnowska Drużyna Strzelecka, poczty sztandarowe: Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej, górniczych związków zawodowych, 4 polkowickich szkół.

Oprawę muzyczną zapewnił Chór „Cantabile”.

Jest to pierwszy pomnik poświęcony pamięci Kresowiaków i Sybiraków, jaki został odsłonięty na terenie polkowickiej gminy. Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Patriotyczne Polkowice, powstał w ze środków Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Michała Archanioła. Eucharystii przewodniczył ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duszpasterz Kresowiaków.

Następnie przy akompaniamencie werbla poczty sztandarowe udały się na plac przy kościele pw. św. Michała w Polkowicach gdzie odbyły się oficjalne uroczystości. Najpierw oficjalne przemówienia, następnie odsłonięcia 4 tablic, Apel Pamięci odczytany przez komendanta Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej kapitana ZS Czesława Dula, złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem. A na koniec uroczystości chór „Cantabile” wykonał utwór „Marsz Sybiraków”.

Kilka słów o samym pomniku

Miejsce Pamięci Polaków Golgota Wschodu w Polkowicach to cała prawda o Polskich Kresach Wschodnich. Przedstawia ono trzy filary połączone kratami, kotwicę, krzyż i serce oplecione bluszczem. Są tam także 3 duże tablice z czarnego granitu poświęcone pamięci „Sybirakom, Kresowiakom, Kresowiakom Polkowickim”. Natomiast czwarta to tablica Katyńska.

Tablice mają swoje tytułu. „Kresowiakom”, „Sybirakom”, „Non Omnis Moriar – Nie Wszystek Umrę” oraz „Pamięć i Tożsamość”.

Tablicę poświęconą Kresowiakom odsłonił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Tablicę „Pamięć i Tożsamość” odsłonił Emil Niżniak, Kresowiak, jeden z najstarszych mieszkańców Sobina, w towarzystwie Weroniki Moroz, laureatki konkursu „Moje Kresy, nasza tożsamość, moje korzenie”. Tablicę poświęconą Sybirakom odsłonił Mateusz Czub, potomek Sybiraków osiadłych po wojnie na terenie gminy Polkowice. Odsłonięcia ostatniej z tablic, opatrzonej nagłówkiem „Non Omnis Moriar – Nie Wszystek Umrę”, dokonał Wojciech Fenrich, prezes Stowarzyszenia Patriotyczne Polkowice.

Na jednej z tablic Golgoty Wschodu są wymienione miejsca, jak je nazwano: ziemi nieludzkiej, dokąd w straszliwych warunkach wywożono ludzi tylko dlatego, że byli Polakami. W to wpisane są mordy, dokonywane przez NKWD, w tym także Zbrodnia Katyńska. Do tego doszły inne tragedie, jak ludobójstwo którego dokonali nacjonaliści ukraińscy, trzeci agresor obok Niemców i Sowietów” – przypomniał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Związany od wielu lat ze środowiskiem Sybiraków i Kresowiaków kapłan, zwrócił także uwagę na los zwykłych obywateli dawnych wschodnich województw Rzeczpospolitej, którzy po wojnie zostali ekspatriowani ze swoich domów, głównie na do zachodniej Polski. Wśród takich osób była babcia ks. Isakowicza-Zaleskiego.

Ci, którzy przeżyli wywózki, cierpienie i głód, a potem przyjechali na teren zachodniej Polski, nie wiedzieli nawet, gdzie jest granica. Większość z nich liczyła na to, że prędzej czy później wróci do siebie. Tak jak moja świętej pamięci babcia, która jest pochowana w Chojnowie. Ona też wierzyła do śmierci, że wróci do swojego domu. Te wszystkie dramaty są wpisane w te cztery tablice Golgoty Wschodu – powiedział kapłan.

Po oficjalnych uroczystościach można było udać się do pobliskiej szkoły na słodką przekąskę i cos ciepłego do popicia.


Jeżeli interesuje cię przygoda, poznawanie nowych i rozwijanie swoich umiejętności, ciekawe znajomości oraz uczestnictwo w różnych proobronnych inicjatywach to przyjdź na nasze zbiórki, które odbywają się w każdy piątek o godzinie 19:00 w Siedzibie Strzeleckiej mieszczącej się w przyziemiu Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Poźniaków 2, wejście od strony parku. (Bramka wejściowa przy plebani i dalej w kierunku szkoły).

Przyjdź, zobacz i sam oceń czy to jest dla Ciebie.

Każdy może zostać do nas przyjęty, lecz nie każdy może wśród nas pozostać. - Józef Piłsudski o przynależności do Związku Strzeleckiego.


Starszy chorąży ZS Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej

Mirosław JadachKomentarze

Polkowice bogata gmina, mogą marnować kasę na takie bzdury. Zawsze mnie cieszy Czesio i ten ksiądz, rangi mają coraz wyższe, normalnie oficery oba, poruczniki i kapitany. Ciekawe czy w wojsku chociaż byli, może chociaż w harcerstwie.
zgłoś komentarz
,,ania 21,,a ty gdzie byłaś?może w przedszkolu?
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.