Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja

Dionisios Sturis ponownie przybliży nam Grecję. Tym razem jednak od strony kulinarnej

Autor admin
Data utworzenia: 14 wrzesień 2021, 18:58 Wszystkich komentarzy: 0


Dionisios Sturis ponownie przybliży nam Grecję. Tym razem jednak od strony kulinarnej

Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji zapraszają na kolejne spotkanie autorskie z Dionisiosem Sturisem. Tym razem pochodzący z naszego regionu autor przybliży nam słoneczną grecką kuchnię.

Dionisios Sturis urodził się w Grecji, jednak dorastał w Chojnowie. Przez wiele lat związany z radiem TOK FM, współpracował także z Gazetą Wyborczą i Polityką. Na swoim koncie ma takie książki jak: „Grecja. Gorzkie pomarańcze”, „Gdziekolwiek mnie rzucisz. Wyspa Man i Polacy. Historia splątania”, „Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji”, „Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey” (współautor: Ewa Winnicka) czy "Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji". Za swoją twórczość był wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród dziennikarskich, m.in. Nagrody Grand Press, Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody im. Macieja Płażyńskiego.

- Dionisios Sturis w czerwcu br. na spotkaniu autorskim w Chojnowie promującym książkę „Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji” zdradził, że już niebawem wyda także książkę inną od dotychczasowych – a mianowicie… kucharską. I tak się stało. Ponownie spotkamy się w tym roku z Dionisiosem 21 września o godzinie 17.00 w sali kinowej MOKSiR. Tym razem przybliży nam słoneczną grecką kuchnię. Zapraszamy - bezpłatne wejściówki do odbioru w siedzibie MBP od 13.09.2021 - informuje Miejska Biblioteka Publiczna.

Liczba miejsc na spotkaniu ograniczona. Po spotkaniu będzie można nabyć książkę „Kalimera. Grecka kuchnia radości”.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.