Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja

Pęknięcia asfalu i zabrudzona jezdnia. Wiadomość do reakcji i odpowiedź z UG

Autor admin
Data utworzenia: 29 lipiec 2021, 15:47 Wszystkich komentarzy: 1


Pęknięcia asfalu i zabrudzona jezdnia. Wiadomość do reakcji i odpowiedź z UG

Do naszej redakcji co jakiś czas docierają prośby o podjęcie tematu stanu dróg. Jedną z nich otrzymaliśmy od mieszkańca Krzywej. Z tematem zwróciliśmy się do Urzędu Gminy.

Nasz czytelnik podesłał nam zdjęcia jednej z dróg gminnych w Krzywej. Widać tam zarówno zanieczyszczoną drogę jak i pęknięcia asfaltu. Jak czytamy w wiadomości, pęknięcia spowodowane są ciężkim sprzętem pod którym asfalt się wykrusza i pęka.

W kwestii tej zwróciliśmy się do pana Krzysztofa Muzyki, specjalisty ds. inwestycji w Urzędzie Gminy. W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że nieliczne spękania nawierzchni w/w drogi wynikają z wieloletniej eksploatacji i nie są bezpośrednio związane z prywatnym przewozem kruszywa, które jest wykorzystywane do wyrównania jednej z działek przy drodze. - Droga w niektórych miejscach zabrudzona jest ziemią i w związku z tym przewożący materiał zobowiązany został do uprzątnięcia nawierzchni drogi oraz zapobiegania dalszemu zanieczyszczeniu - czytamy w odpowiedzi.

nadesłane zdjęcie

Zdaniem naszego czytelnika, na omawianej wyżej drodze w Krzywej dochodzi do łamania ograniczenia dotyczącego dopuszczalnej wagi 8 ton. Wjeżdżając od strony Krzywej nie zauważyliśmy żadnego oznaczenia, natomiast w odpowiedzi z UG dowiadujemy się, że droga jest oznaczona od strony Okmian.

Zabrudzone drogi - spory problem w okresie letnim

Zabrudzone drogi to jednak nie tylko efekt przewozu kruszywa. Sporym problemem w okresie od wiosny do jesieni jest błoto na jezdni. Zanieczyszczenia pochodzące z kół pojazdów rolniczych wykonujących prace polowe, mogą w znaczący sposób obniżyć przyczepność nawierzchni, co może prowadzić do powstawania niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Zgodnie z przepisami zabrudzenie drogi publicznej przez ciągnik czy inną maszynę rolniczą jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny w wysokości nawet do 1500 złotych. Jeśli rolnik nie usunie zabrudzenia na żądanie zarządcy drogi, to – oprócz mandatu – może zostać również obciążony kosztami oczyszczenia jezdni zleconej firmie zewnętrznej.

Zaniepokojonym stanem rzeczy pozostaje jedynie zgłaszanie podobnych wykroczeń policji, m.in. poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.


Komentarze

Most w Krzywej przez rzekę, ograniczenie stoi a tiry jeżdżą jak chcą w stronę Grobli. Nikt tym się nie interesuje. Taka gmina....
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.