Query error chojnow.pl - Kolejna książka ze zdjęciami fotografika Rafała Wyciszkiewicza [KONKURS]
Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Kolejna książka ze zdjęciami fotografika Rafała Wyciszkiewicza [KONKURS]

Autor admin
Data utworzenia: 25 czerwiec 2021, 18:00 Wszystkich komentarzy: 0


Kolejna książka ze zdjęciami fotografika Rafała Wyciszkiewicza [KONKURS]

W styczniu pisaliśmy o książce "Krakowiacy, Lachy i Górale - stroje wsi małopolskiej", gdzie autorem prawie połowy zdjęć w niej zamieszczonych jest chojnowianin Rafał Wyciszkiewicz. Kilkanaście dni temu ukazała się kolejna książka, w formie albumu "Świat pod Kyczerą", w której znalazło się ponad 300 zdjęć tego chojnowskiego fotografika.

Album wydany został przez Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera" z Legnicy. Autorem książki jest dyrektor zespołu - Jerzy Starzyński, z którym Rafał współpracuje przy Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym "Świat pod Kyczerą" od trzeciej jego edycji. I właśnie zdjęcia z tej imprezy, składają się na ten przepięknie wydany album, który robi wrażenie, zarówno objętościowo, bo liczy aż 500 stron (na których zamieszczono 900 zdjęć, które ukazują różne oblicza festiwalu) oraz wagowo, gdyż waży 3,5 kg.

Autor zdjęć jest dumny z tego, że impulsem dla Jerzego Starzyńskiego do powstania tego albumu, była wystawa jego zdjęć "Folkowe dziewczyny świata", prezentowana 2 lata temu w chojnowskiej MBP, na którą zaprosił autora. Ten będąc pod jej wrażeniem, postanowił wydać opisywany dziś album.

Jerzy Starzyński pracował nad nim pół roku, wykonując ogromną pracę wyboru dziewięciuset zdjęć z kilkunastu tysięcy, jakie przez te lata zgromadził w archiwach. Warto przy tej okazji wspomnieć, że autor związany był przez jakiś czas z naszym miastem, gdyż przez kilka lat współpracował jako choreograf z zespołem "Diabołki" z Zespołu Szkół Rolniczych.

Rafał Wyciszkiewicz nie ukrywa satysfakcji. - Bardzo się cieszę z tej publikacji, gdyż festiwal z tak bogatą tradycją, który rozsławia go na całym świecie, zasługuje na taki album. Czuję wielką satysfakcję, że moja wieloletnia praca została w ten sposób nagrodzona i utrwalona na długie lata na kartach książki. Nie wyobrażam sobie, że kiedyś tego festiwalu może nie być, bo co roku czekam na niego z utęsknieniem. Już kilkukrotnie stał pod znakiem zapytania, szczególnie wtedy, gdy podczas jednej z edycji zmarła po porodzie żona dyrektora. Była to dla wszystkich wielka tragedia. A szczególnie dla samego dyrektora, który został z piątką dzieci. Ciężko sobie to wyobrazić. Na szczęście w kolejnym roku festiwal się odbył i trwa do dziś. Mimo, że impreza trwa nawet dwa tygodnie i czasem czuję zmęczenie, po całodziennych wyjazdach, to jest to przyjemne zmęczenie, bo to jedna z moich ulubionych imprez pod względem fotografowania i filmowania. Dzięki niej naprawdę pokochałem folklor.

KONKURS

Album wydano w nakładzie zaledwie 400 sztuk i na dzień dzisiejszy nie jest przeznaczony do sprzedaży. Mogą się o niego ubiegać biblioteki oraz różnorakie instytucje i placówki kulturalne.

Dla czytelników portalu chojnow.pl, Rafał ufundował go za darmo!

By wziąć udział w konkursie wystarczy w komentarzu pod konkursowym postem na naszym facebookowym profilu odpowiedzieć na poniższe pytania. Jako, że wydawnictwo ma wartość 170 zł, trzeba będzie się troszkę wysilić, uważnie czytając i przeglądając zamieszczone zdjęcia oraz filmik oraz skorzystać z internetu.

A oto pytania:

1. W którym roku odbyła się pierwsza edycja festiwalu?

2. Która edycja festiwalu odbędzie się w tym roku?

3. Od którego roku współpracuje z festiwalem Rafał Wyciszkiewicz?

4. Co oznacza określenie Kyczera?

5. Czy w ramach festiwalu zespoły występowały na Zamku Grodziec?

Nagrodzona zostanie pierwsza poprawnie udzielona odpowiedź. Zwycięzcy konkursu autor zdjęć wręczy książkę osobiście. Na odpowiedzi czekamy do 28 czerwca 2021 roku, do godziny 12:00.

Pomocnym w odpowiedziach może być wywiad, jaki z Rafałem przeprowadził autor książki. Wspomina w nim o planach na powstania tej publikacji.


Dla wszystkich zainteresowanych, książka od 1 lipca będzie dostępna w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej, dla której chojnowski fotografik także przekazał egzemplarz.

Jeżeli nic Państwu nie mówi nazwa "Świat pod Kyczerą", to zapraszamy do obejrzenia trailera z imprezy:


Jest to festiwal, na którym występują zespoły folklorystyczne z całego świata. Jak pisze autor we wstępie, przez jego wszystkie edycje przewinęło się 6 tys. artystów, 180 zespołów, 400 tys. widzów. W czasie 220 dni festiwalowych odbyło się pół tysiąca koncertów w 130 miejscowościach Dolnego i Górnego Śląska, Małopolski, Podkarpacia, Słowacji i Niemiec. Najbliżej Chojnowa koncerty galowe odbywają się w Zamienicach, Legnicy i Liścu. Dwukrotnie pojedyncze zespoły koncertowały w naszym mieście. W 2000 roku występował w "Rolniku" i MDK zespół z Serbii, natomiast w 2019 w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Reja gościła grupa z Litwy.

Fragment z Chojnowa od 28:50 min:


W 2018 roku dwa zespoły gościły także w miejscowościach naszej gminy Konradówce i Starym Łomie. Niestety mimo propozycji zorganizowania w Chojnowie koncertu galowego, władze od lat nie wyrażają żadnego zainteresowania tematem, nad czym ubolewa autor zdjęć.

Po rocznej przerwie z wiadomych względów, w tym roku na szczęście festiwal odbędzie się na żywo, w dniach 20.08. - 30.08.2021. Niestety koncert galowy ominie tym razem Zamienice, ale najbliżej Chojnowa będzie można go zobaczyć w Legnicy i Liścu. Na festiwalowej stronie, prowadzonej przez Rafała Wyciszkiewicza, dowiedzą się Państwo więcej szczegółów dotyczących imprezy, oraz obejrzą fotorelacje z wszystkich jego edycji.

Zobacz film, w którym autor zdjęć prezentuje dokładniej książkę.

W sierpniu MBP planuje zorganizować spotkanie z autorami Jerzym Starzyńskim i Rafałem Wyciszkiewiczem. O szczegółach poinformujemy i już teraz serdecznie zapraszamy.


Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych przez Administratora Danych Osobowych (ADO): BIG FORM Sp. z o.o. Sp. k. ul.Kościuszki 28, 59-225 Chojnów, o nr NIP 691-25-03-343, REGON 022263900,e-mail:portal@chojnow.pl, Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu – IX Wydział Gospodarczy, KRS – Nr rej. 0000476446 w celu udziału w konkursie oraz zapewnienia jego transparentności i promocji, poprzez opublikowanie danych zwycięzców na stronie internetowej organizatora oraz upublicznianie wizerunku zwycięzcy na stronie internetowej organizatora. ADO przetwarza przekazane dane osobowe z zachowaniem przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Dane będą przetwarzane do czasu realizacji niniejszego konkursu, a następnie umieszczone na czas nieokreślony w ogłoszeniu o wynikach konkursu na portalu www.chojnow.pl. Uczestnik konkursu ma prawo dostępu do treści przekazanych danych osobowych, prawo do ich poprawiania, uzupełniania, uaktualniania, sprostowania, jak również prawo wniesienia w każdym czasie sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także żądania ich usunięcia. Uczestnikowi przysługuje również prawo do złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.