Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

10 faktów o wózkach widłowych wysokiego składowania

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 20 kwiecień 2021, 16:06


10 faktów o wózkach widłowych wysokiego składowania

Wysokie składowanie wymaga precyzyjnych i solidnych narzędzi, a takimi właśnie są wózki widłowe boczne, określane mianem wózków wysokiego składowania. Dzięki charakterystycznej budowie pozwalają na obsługę regałów i półek na wysokościach, na których nie radzą sobie inne urządzenia. Poznaj wraz z nami 10 faktów o tych wydajnych urządzeniach, dzięki czemu Twoja praca stanie się bardziej efektywna i łatwa.

1. Kiedy można mówić o wysokim składowaniu?

Wysokie składowanie dla niektórych osób może nie być dość precyzyjnym określeniem. Warto zatem wiedzieć o jakich wysokościach dokładnie jest mowa, gdy posługujemy się tym terminem.Przyjęło się, iż magazyny wysokiego składowania to takie, w których towary przechowuje się na regałach, których wysokość jest równa lub większa 7,2 metra.

2. Co umożliwia wózkom wysokiego składowania docieranie do najwyższych partii magazynów?

W wózkach bocznych wysokie składowanie jest możliwe, dzięki zastosowaniu nietypowej konstrukcji urządzenia oraz wyposażeniu go w wydajny maszt. Dzięki temu wózki widłowe wysokiego składowania mogą unosić ładunki na wysokość nawet do 13-14 metrów.

3. Budowa wózka widłowego wysokiego składowania

Maszt do wózka widłowego o dużym zasięgu to jeszcze nie wszystko jeśli chodzi o budowę wózka wysokiego składowania. Najbardziej charakterystyczne jest bowiem to, w jaki sposób jest on zamontowany. Chodzi konkretnie o boczne ułożenie karetki oraz masztu, które znajdują się nie w linii prostej w stosunku do kabiny operatora, jak to ma miejsce w wózkach czołowych, a są ułożone prostopadle.


Co oznacza to w praktyce? Wózek poruszający się do przodu posiada karetkę z masztem i widłami po swojej prawej stronie. Dzięki czemu, aby pobrać ładunki nie musi zawracać, wystarczy iż bokiem podjedzie do regału, ściągnie z niego paletę, a następnie bez zawracania może jechać dalej.Ten charakterystyczny sposób budowy wpłynął także na nazewnictwo, gdyż innych określeniem tych urządzeniem jest równie często wykorzystywany termin "wózki boczne".

4. Jak jeszcze nazywa się wózki wysokiego składowania?

Wózki widłowe wysokiego składowania czy wózki boczne - niezależnie od nazewnictwa chodzi o te same urządzenia. Jednak, poszukując urządzeń tego typu natknąć można się na jeszcze jedno określenie, a mianowicie - wózki Reach Truck. Czym są? To kolejna nazwa na te same urządzenia! Skąd się wzięła? Z angielskiego słowo reach oznacza dosięgnąć/osiągać/zasięg, natomiast truck to określenie na wózek widłowy.

5. Jaki napęd posiadają wózki widłowe wysokiego składowania?

Jeśli mowa o pobieraniu ładunków z regału i jeździe, warto poruszyć temat, dzięki któremu jest to możliwe - chodzi mianowicie o napęd wózków widłowych wysokiego składowania.Urządzenia te zostały wyposażone w napęd elektryczny, który umożliwia im swobodną i wydajną pracę. Napęd elektryczny opiera się na działaniu wymiennego ładowanego akumulatora, który umieszczony jest w pojeździe i stanowi jedyne źródło energii dla urządzenia.

6. Gdzie wykorzystuje się wózki wysokiego składowania?

Z uwagi iż urządzenia te są przystosowane do pracy jedynie na prostych oraz równych podłożach, a ponadto nie są w żaden sposób przygotowane na działanie zmiennych warunków - podmuchów wiatru czy opadów, wykorzystuje się je na przestrzeniach magazynowych zamkniętych. Głównie w centrach dystrybucji oraz (jak wskazuje sama nazwa urządzeń) w magazynach wysokiego składowania.


7. W jakich zadaniach sprawdzi się wózek widłowy wysokiego składowania?

Wózek wysokiego składowania służy głównie do pobierania ładunków na paletach, transportowania ich i rozmieszczania na regałach zgodnie z przyjętym systemem magazynowania. Urządzenie to sprawdza się również w odwrotnej funkcji, gdy konieczne jest pobranie towaru i jego kompletacja w celu dalszej wysyłki czy wydania z magazynu.

8. Uprawnienia na wózki widłowe wysokiego składowania

Obsługa wózków widłowych (w tym także tych bocznych) wymaga od operatora posiadania specjalnych uprawnień UDT. Podyktowane jest to względami bezpieczeństwa, wynikającymi z pracy z zaawansowanym sprzętem, który prowadzi obsługę ładunków na dużych wysokościach.Przyszli operatorzy wózków widłowych zobowiązani są do zaliczenia testów psychoruchowych, przedstawienia zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu oraz zaliczenia egzaminu (części teoretycznej i praktycznej) z wiedzy o obsłudze oraz mechanizmach działania wózków widłowych wysokiego składowania. Wymaga się, aby egzamin odbywał się przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego, gdyż tylko w ten sposób można uzyskać zezwolenie na pracę na wózkach.

9. Cena wózka widłowego wysokiego składowania

Jako, że wózki widłowe wysokiego składowania to specjalistyczne urządzenia o bardzo dużych możliwościach, które jednocześnie muszą być bezpieczne dla obsługujących je osób oraz stabilne, ceny tych urządzeń są wyższe niż przeciętny koszt zakupu wózka widłowego czołowego.


Markowe, prosto od producenta wózki wysokiego składowania kosztują od około 120 000 złotych. Ostateczna kwota jest oczywiście zależna od parametrów sprzętu.

10. Wypożyczalnie wózków wysokiego składowania

Nie każdy przedsiębiorca wie, iż na rynku poza opcją zakupu wózków wysokiego składowania, istnieje również tańsza możliwość - ich wypożyczenia. Jest to opłacalna inwestycja, gdy potrzebne jest w magazynie dodatkowe urządzenie, które będzie wspomagało pracę w czasie najbardziej intensywnych okresów, natomiast nie będzie przydatne przez resztę roku.

Wózki wysokiego składowania - podsumowanie

W powyższym tekście zawarliśmy najważniejsze informacje dotyczące urządzeń jakimi są niezwykle użyteczne wózki widłowe wysokiego składowania, wręcz niezastąpione w pracy na dużych wysokościach, z łatwością radzą sobie z obsługą ładunków. Nie są przy tym wcale trudne w manewrowaniu, dzięki bocznemu ułożeniu wideł oraz intuicyjnemu rozmieszczeniu elementów sterujących.