Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Współpraca bez barier z ekologią w tle

Autor admin
Data utworzenia: 05 czerwiec 2012, 11:47 Wszystkich komentarzy: 0


Współpraca bez barier z ekologią w tle

W Danii wszystko wydaje się lepsze. Mieszkańcy są szczęśliwi, żyją bez presji, nie gonią za przysłowiowym króliczkiem. Dbają o środowisko, ekologię mają we krwi. Polska, mimo iż morze ma to samo może się od Skandynawów wiele nauczyć. Była ku temu okazja pod koniec maja – do Chojnowa przyjechała Karin Volck Sahlertz – rodowita Dunka zaproszona przez Paulinę Rajczakowską, nauczycielkę Gimnazjum nr 2.

O genezie współpracy chojnowsko-duńskiej przeczytać można było na naszym Portalu w tekście Międzynarodowe Gimnazjum nr 2 w Chojnowie. Pokrótce – Paulina Rajczakowska w ramach projektu Comenius odwiedziła Danię, tam poznała m.in. Karin. Panie rozpoczęły współpracę, która trwa od 2009 r.


Karin Volck Sahlertz przyjechała do Chojnowa 15 maja br. Następnego dnia wspólnie z Pauliną Rajczakowską odwiedziła chojnowskie Gimnazjum nr 2, rozmawiając z uczniami, gronem pedagogicznym. Opowiadała o swoim kraju, sposobach dbania o środowisko, sprawiedliwym handlu. Przeczytajmy co jedna z uczennic – Natalia Samson, która miała przyjemność poznać gościa ze Skandynawii napisała o wizycie.

Nasza szkoła miała zaszczyt gościć panią Karin Volck Sahlertz, która przyjechała do nas z Humlebaek. Nasz gość został zaproszony przez panią Paulinę Rajczakowską. Pani Karin była z nami na lekcji języka angielskiego, opowiadała nam o Danii, wszyscy byli bardzo zainteresowani i zachwyceni. Następnego dnia mięliśmy spotkanie w szkolnej auli. Uczniowie z klasy IIa zadawali różnorodne pytania do naszego gościa. Na każde pytanie otrzymaliśmy wyczerpującą odpowiedź. Byliśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy wykorzystać swój język angielski w praktyce. Mamy wielką nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy mieć zaszczyt gościć tak wspaniałą osobę.


Drugiego dnia pobytu w Chojnowie uczniowie, nauczycielki – Małgorzata Potaczała oraz Paulina Rajczakowska wraz z Karin Volck Sahlertz udały się do Urzędu Miejskiego z wizytą. Przywitał ich Burmistrz Miasta Chojnowa Jan Serkies. Tak o spotkaniu napisali uczniowie szkoły:

16 maja miało miejsce interesujące spotkanie. Burmistrz miasta pan Jan Serkies spotkał się z nietypowym gościem- przybyłą do Gimnazjum nr 2 rodowitą Dunką z zaprzyjaźnionej miejscowości, panią Karin. Zainteresowanym towarzyszyła Kapituła Zielonej Flagi wraz z paniami- Małgorzatą Potaczałą i Pauliną Rajczakowską.

Wizytę w urzędzie miasta rozpoczęto od serdecznego powitania pani Karin. Następnie głos zabrała młodzież, która zaprezentowała panu burmistrzowi najważniejsze działania ekologiczne prowadzone przez Gimnazjum nr 2 jako szkoły z certyfikatem Zielonej Flagi (o których można przeczytać na stronie www.gimcho.pl).

Działania Gimnazjum nr 2 na rzecz ochrony środowiska, okazały się w pełni satysfakcjonujące zarówno pana burmistrza, jak i panią Karin, której szkoła od ośmiu lat otrzymuje Certyfikat Zielonej Flagi.


Chcieliśmy poznać również głos drugiej strony. Udało nam się uzyskać relację z przyjazdu zainteresowanej – Karin Volck Sahlertz.

W kontakcie z Gimnazjum nr 2 w Chojnowie jestem już od prawie trzech lat, ponieważ jedna z nauczycielek, Paulina Rajczakowska, pracowała w mojej szkole w Humlebaek jako pomoc językowa w ramach projektu unijnego- Comenius. Po jej powrocie do Polski, rozpoczęłyśmy wspólny projekt. Nasi uczniowie wymieniali e-maile pisząc o swoich zainteresowaniach i nawiązały się pierwsze przyjaźnie. Korzystając ze Skype mieli możliwość porozmawiania i porównania tego czym się zajmują w swoich szkołach i jak wyglądają poszczególne lekcje. W efekcie projekt przekształcił się w wizytę polskich uczniów w szkole w Humlebaek. Duńscy uczniowie wspólnie ze mną przygotowali interesujące autoprezentacje. Polscy uczniowie dodatkowo zaprezentowali występy taneczne i wokalne. Wspólnie zwiedziliśmy Kopenhagę z jej najważniejszymi budowlami i pomnikami.

Obecnie jestem w Gimnazjum nr 2 aby spotkać się osobiście z nauczycielami i uczniami w celu podjęcia nowego projektu. Tym razem mamy zamiar skupić się na pojęciach „fair trade” oraz odnawialnych źródłach energii. Mam same pozytywne wrażenia ze spotkań zarówno z nauczycielami jak i uczniami po mojej trzydniowej wizycie w szkole. Miałam możliwość spotkania się z większością uczniów jak również prowadzenia zajęć, na których mogłam opowiedzieć a języku angielskim o swoim kraju, mieście oraz szkole. Podkreślając jednocześnie wagę znajomości języka angielskiego w kontaktach międzynarodowych. Wspólnie z nauczycielem chemii, Małgorzatą Potaczałą, Pauliną Rajczakowską oraz grupą uczniów złożyliśmy wizytę burmistrzowi miasta panu Janowi Serkiesowi. Podziwiam to z jakim zaangażowaniem wysłuchał naszych pomysłów dotyczących wspólnego projektu. Rozmowa przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Opowiedziałam burmistrzowi, że burmistrz samorządu Fredensborg, z którego pochodzę jest moim dawnym uczniem. Burmistrz Thomas Lykke Petersen jest również bardzo oddany kwestiom związanym z ochroną środowiska. Dzięki temu otrzymał on zaproszenie do odwiedzenia miasta Chojnów.

Nie mogę się doczekać rozpoczęcia projektu z nauczycielami, uczniami jak i dyrekcją Gimnazjum nr 2 którzy są tak przepełnieni pasją w tym co robią. Metodą małych kroczków, dzięki obopólnej współpracy sprawimy że świat będzie choć odrobinę lepszy do życia dla przyszłych pokoleń. Byłam zaskoczona jak dobrze przygotowani byli uczniowie na spotkanie ze mną. Tych kilka dni w szkole było dla mnie prawdziwą przyjemnością. To był pierwszy krok do rozwoju naszej dalszej współpracy.


Słowa Karin o współpracy naszego burmistrza z burmistrzem samorządu Fredensbourg pozwalają mieć cichą nadzieję na ciekawą wspólną przyszłość. Nie trzeba chyba dodawać, iż duńskie miasta byłyby wspaniałym partnerem dla wciąż uczącego się ekologii Chojnowa. Z zaciekawieniem będziemy obserwować dalsze kroki zapowiadanej współpracy. Trzymamy kciuki za powodzenie!Przy okazji warto wspomnieć o akcji "Kupuj odpowiedzialnie papier i drewno" przeprowadzonej przez szkołę. Jest to ogólnopolski projekt prowadzony przez Polską Zieloną Sieć. Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Chojnowie, zostało zaproszone do udziału w projekcie, jako jedne z czterech w województwie dolnośląskim. Projekt zapoczątkowały warsztaty prowadzone przez panią Magdalenę Głogowską. W zajęciach wzięła udział klasa II b i przedstawiciele Kapituły Zielonej Flagi. Koordynatorem projektu w szkole została pani Małgorzata Potaczała.


Gimnazjaliści przyjęli hasło kampanii Kupujesz = Ratujesz co oznacza, ze wszystkie decyzje jako konsumentów mogą mieć wpływ na funkcjonowanie gatunków w świecie roślin i zwierząt. Na pierwszym piętrze szkoły umieszczono na sztalugach informacje o kampanii, można było przeczytać informacje o zasadach sprawiedliwego handlu, a także zapoznać się z logotypami produktów wykonanych z makulatury. Postanowiono wskazać przykłady dobrych praktyk wśród przedsiębiorstw, które stosują zasady sprawiedliwego handlu. Skupiono się na dwóch obszarach: pierwszy – pozyskiwanie surowców do produkcji z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju, drugi – poszanowanie praw pracowniczych. Rozpoczęto poszukiwania firm spełniających oba warunki.


Klasy pierwsze Gimnazjum nr 2 stworzyły „ Papieroland” czyli ekspozycję na pierwszym piętrze, prezentującą ich pomysły na oszczędzanie papieru. Tworząc „Papieroland” korzystano tylko z materiałów z recyklingu. Te interesujące ekoprzypominacze cieszyły się sporym zainteresowaniem gimnazjalistów, a także odwiedzających szkołę rodziców. Wykonano także przedmioty codziennego użytku z już raz wykorzystanego papieru. Powstały miseczki ze zużytego papieru ksero sklejone klejem wykonanym z mąki, kula ozdobna z gazetek reklamowych, pojemniki do recyklingu z pudeł, kasetki na biżuterię z pudełek, torebki na prezenty z gazet itp.


Klasy drugie wirtualnie zaadoptowały drzewa, opracowały postulaty skierowane do swoich kolegów, dyrekcji szkoły, władz miasta, władz Polski, które pozwolą jeszcze skuteczniej chronić drzewa. Kontur zaadoptowanego drzewa, wraz z postulatami umieścili na plakatach, przyjmując zasadę, ze będzie wykonany z materiałów z recyklingu. Z tak przygotowanych prac powstała ekspozycja naśladująca logo akcji (zielona płaszczyzna, białe kontury drzew i czerwone serduszko), została umieszczona na I piętrze szkoły. Powstały także prezentacje multimedialne zawierające informacje o zaadoptowanych drzewach i pomysły na ich ochronę.


Klasa II b zorganizowała happening , który nazwała „ Koniec świata”. Przedstawiono na nim wizję świata bez drzew.Uczniowie zrealizowali także pomysł połączenia kampanii Kupujesz = Ratujesz ze zbiórka pieniędzy na ślepą klacz Grację. Ogłosili zbiórkę makulatury. Do tego działania włączyła się pani Mirosława Spes z klasą III ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. M. Konopnickiej w Chojnowie oraz pani Bożena Szarek i pani Dorota Chopkowicz z grupą świetlicową ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. J. Korczaka w Chojnowie. Gimnazjaliści odwiedzili swoich młodszych kolegów, przygotowując specjalnie na tę okazję kostium Gracji.


Projekt zakończył się, ale pozostały dobre nawyki oszczędzania papieru. Przed szkołą uczestnicy projektu symbolicznie zasadzili sadzonkę dębu którą nazwali Penelopa. Ma przypominać o przesłaniu kampanii Kupujesz = Ratujesz.
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.