Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Kościół Matki Bożej Różańcowej w Okmianach

Autor admin
Data utworzenia: 07 luty 2020, 15:05


wróć do listy zabytków gminy Chojnów

Neogotycka kamienna wieża i korpus o konstrukcji szkieletowej... Rokokowe płyty nagrobne i barokowy ołtarz... Niewielki kościół w Okmianach zaskakuje różnorodnością oraz swoją burzliwą historią, która minęła pod znakiem pożarów, które kilkukrotnie trawiły świątynię...


Z kart historii

Najstarszy źródła, które wspominają o istnieniu na terenie Okmian kościoła, pochodzą z 1335 roku. Wiemy, że ów obiekt w 1530 roku przeszedł w ręce protestantów, natomiast w 1641 roku został strawiony przez pożar. Zanim świątynia została odbudowana, lokalna społeczność spotykała się na nabożeństwach odprawianych na okalającym kościół cmentarzu. Budowa nowego obiektu oraz sąsiedniej szkoły trwała 7 lat. Niestety, również i ten obiekt nie przetrwał do dnia dzisiejszego...

Historia drugiego kościoła trwała około 120 lat. W 1770 roku kolejny pożar zniszczył zarówno świątynię jak i znaczną część wsi. Do odbudowy przystąpiono niezwłocznie - już rok później wzniesiono kolejny budynek, tym razem w konstrukcji ryglowej. Szybka odbudowa była możliwa dzięki inicjatywie Melchiora Gottlieba Gottschlinka (lub według innych źródeł Christopha von Wiese) - właściciela części wsi.

Ostatnia przebudowa świątyni miała miejsce w latach 1894-1897 i spowodowana była... pożarem i kolejnym zniszczeniem obiektu. Do tragedii doszło w 1813 roku, w trakcie wojen napoleońskich. To właśnie podczas tej ostatniej przebudowy, wykonany z muru pruskiego budynek, uzyskał neogotycką wieżę.

Przechodząc do kwestii wyznania. Wiemy, że około 1530 roku świątynia przeszła w ręce protestantów, którzy sprawowali nad nią pieczę do 1702 roku. Kilka lat później na mocy konwencji z Altranstadt (1907) obiekt ponownie powrócił do protestantów. Taki stan rzeczy miał miejsce aż do 1945 roku, kiedy to Dolny Śląsk został zasiedlony ludnością w przeważającej mierze katolicką. Od 1953 roku jest to najważniejsza świątynią rzymskokatolickiej parafii Matki Bożej Różańcowej.

Współcześnie

Wchodząc na teren kościelny przechodzimy pod bramą z zawołaniem "Eingang zur Ruhe", co możemy traktować zarówno jako zaproszenie do wejścia w świat ciszy i spokoju jak i przypomnienie, że nie da się uniknąć śmierci.

Sam budynek kościelny składa się z murowanej zakrystii i korpusu o konstrukcji szkieletowej (drzewo i cegła). Na południowej ścianie kościoła zachowały się rokokowe płyty nagrobne. Wewnątrz nasze zainteresowanie wzbudzić może chociażby drewniany barokowy ołtarz z XVIII wieku.


wróć do listy zabytków gminy Chojnów