Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Wyjazdów uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Chojnowie do Egelsbach

Autor Rada Rodziców SP4
Data utworzenia: 25 kwiecień 2012, 09:57 Wszystkich komentarzy: 0


Wyjazdów uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Chojnowie do Egelsbach

W dniach 7-11 maja br, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Chojnowie wyjeżdżają z wizytą do miasta partnerskiego Chojnowa - Egelsbach. Poprosiliśmy Dyrektor Szkoły Panią Elżbietę Borysewicz o rozmowę o przygotowaniach do wyjazdu, a także o historii współpracy z Egelbach. Na nasze spotkanie Pani Dyrektor zaprosiła również byłego dyrektora szkoły Pana Andrzeja Przybysza, panią Beatę Miler-Kornicką opiekunkę zespołu tanecznego Ripley oraz Pana Zenona Chmielewskiego prowadzącego szkolny chór Allegro.


Pani dyrektor, co szczególnego dzieje się w tej chwili w Pani szkole jeśli chodzi o współpracę z Egelsbach?

- W chwili obecnej przygotowujemy się do wyjazdu uczniów i nauczycieli naszej szkoły do miasta partnerskiego Chojnowa Egelsbach. Wyjazd ten organizowany jest na zaproszenie honorowego obywatela Chojnowa – pana Dietera Schredera. Wyjazd nie jest zdarzeniem jednorazowym, jest jednak owocem długoletniej, trwającej od 1989 roku współpracy, w ramach której nasza szkoła co roku gości delegację z Egelsbach w swoich murach. Podczas takich wizyt, dzieci pracujące w zespołach artystycznych szkoły mogą pochwalić się naszym gościom swoimi umiejętnościami i zdolnościami. Ich praca i występy są zawsze ciepło i z wdzięcznością przyjęte.

Można więc powiedzieć, że ta współpraca pomiędzy Chojnowem a Egelsbach działa w obie strony. Goście z Egelsbach są mile przyjęci, więc chętnie zapraszają Was do siebie.

- Tak, bo to już drugi wyjazd naszych dzieci do Egelsbach. Dwa lata temu podczas pierwszej wizyty nasza delegacja została bardzo miło przyjęta a występy dzieci bardzo się podobały. Dzieci odwiedziły szkołę podstawową w Egelsbach, nawiązały kontakty z rówieśnikami, wystepowały też w ratuszu, miejscowym domu pomocy społecznej, oraz u pana Burmistrza . Ta wizyta to dla dzieci mnóstwo wrażeń, i jeszcze długo po powrocie dzieci ją wspominały. Wizyta była dokładnie zaplanowana, ale zdarzyły nam się też występy adhoc.

Na życzenie Pana Schredera dzieci zaśpiewały na tarasie widokowym najwyższego budynku we Frankfurcie i na frankfurckim rynku.

Taki wyjazd jest dla ich uczestników wyróżnieniem, ale wymaga od dzieci dużo pracy w przygotowaniu się do wyjazdu i podczas pobytu w Niemczech. Dzieci reprezentują przecież nie tylko szkołę, ale cały Chojnów.

- Przygotowanie takiego wyjazdu to dla dzieci dużo pracy – mówi opiekun szkolnego chóru Allegro Pan Zenon Chmielewski. Większość piosenek przygotowujemy w języku niemieckim. A dzieci w naszej szkole uczą się języka angielskiego, więc nie jest to dla nich łatwe. Muszą nauczyć się nie tylko śpiewu, ale też poprawnej niemieckiej wymowy. Tym bardziej, że część piosenek przygotowujemy na prośbę pana Schredera. W tym roku w odróżnieniu od poprzedniego wyjazdu, środek ciężkości przesuwamy na muzykę – śpiew i wspólne muzykowanie. Waszak wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje – może więc łączyć narody.

Z jaką grupą wyjeżdżacie Państwo w tym roku?

-Możemy zabrać do Egelsbach jedynie 19 dzieci a chcielibyśmy zabrać wszystkie. Ta liczba jest wynikiem ilości miejsc noclegowych w Naturhaus-ie, gdzie nasza grupa jest zakwaterowana przez cały okres pobytu – odpowiada Pani Beata Kornicka-Miller. W tym roku zdecydowaliśmy się na wyjazd z grupą dzieci, które w większości zarówno tańczą jak i śpiewają. W wyniku tego mamy głównie uczniów z klas II – IV. To dla wychowawców i opiekunów dodatkowe wyzwanie. Atutem tegorocznego wyjazdu jest przygotowany przez wszystkich uczestników polonez tańczony przez dzieci w polskich strojach ludowych.

Dla takiej grupy ten wyjazd to wyróżnienie, ale i wyzwanie do tego żeby pokazać swoje możliwości i umiejętności.

-Zdecydowanie tak. Dzieci dzięki takim wyjazdom poznają zwyczaje i obyczaje naszych sąsiadów. Pokazują i promują Chojnów i Polskę z jak najlepszej strony, stają się coraz lepsze i mocniej wierzą we własne możliwości. Udowadniają jednocześnie, że w tak małym mieście jak Chojnów można wiele.

Może w takim razie pan Dyrektor Przybysz opowie nam jak to się zaczęło. Jakie były początki współpracy naszej szkoły z Egelsbach?

- Początki współpracy z Egelsbach to zupełnie inne czasy. W latach 80-tych Polska była w zupełnie innym ustroju. Teraz jesteśmy w UE, więc przebiega to dużo łatwiej. Pierwsza niemiecka delegacja przyjechała do Chojnowa w roku 1989, głównie byli to dawni mieszkańcy naszego miasta. Tą pierwszą wizytę opisałbym jako bardzo ostrożną z obu stron. Przyniosła jednak wiele niespodziewanych i pozytywnych emocji. Delegacja została przyjęta w naszej szkole, bo znana była ona ze swojej działalności artystycznej. Występowały zespoły taneczne, zespół muzyczny, podczas tego spotkania dzieci rozdały gościom z Niemiec grafiki z Chojnowem wykonane pod kierunkiem pana Józefczuka. Łzy w oczach tych gości świadczyły o tym, że zupełnie nie spodziewały się tak ciepłego przyjęcia ze strony polskiej szkoły.

Jakie koszty musi ponieść szkoła, aby taki wyjazd zorganizować?

- Organizacja tego przedsięwzięcia, jest możliwa dzięki pracy wielu osób, przede wszystkim dzieci oraz ich opiekunów przygotowujących program artystyczny. Nie mniej ważna jednak jest strona finansowa. Dwa lata temu nasz wyjazd, był możliwy dzięki finansowemu wsparciu, jakie szkoła otrzymała ze strony chojnowskich firm, Rady Rodziców, oraz chojnowskich Lekarzy. Jak już wspominałam koszty pobytu a więc noclegi, wyżywienie oraz wycieczki które są dla dzieci organizowane na miejscu pokrywa Pan Dieter Schroeder, szkoła musi pokryć koszty transportu, w tym roku będzie to kwota 7500 złotych. Dlatego też korzystając z tej okazji zwracam się z prośbą do chojnowskich firm, instytucji czy także osób prywatnych o wsparcie finansowe naszego wyjazdu. Każda kwota jest dla nas cenna i za każdą będziemy ogromnie wdzięczni.

Pani Dyrektor, serdecznie dziękujemy za rozmowę


Poniżej podajemy numer konta bankowego na który można wpłacać pieniądze, przeznaczone na sfinansowanie wyjazdu

Szkoła Podstawowa nr 4 w Chojnowie

Ul. Kilińskiego

Konto: 29 8644 0000 0000 0970 2000 0050 BS Chojnów–z dopiskiem (Zespoły-Egelsbach)


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.