Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica Cuprum Arena

Urolog – kiedy należy umówić się na wizytę u tego specjalisty?

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 27 czerwiec 2019, 15:47


Urolog – kiedy należy umówić się na wizytę u tego specjalisty?

Urolog to lekarz zajmujący się chorobami narządów układu moczowo-płciowego. Wbrew pozorom, jego pacjentami nie są wyłącznie mężczyźni, ale także kobiety i dzieci. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u urologa?

Jakie choroby leczy urolog?

Wszelkie przypadłości dotyczące układu moczowo-płciowego to zakres działań lekarza urologa. Wśród nich wymienić należy zaburzenia funkcjonowania pęcherza, kamicę układu moczowego, zapalenie dróg moczowych, zapalenie narządów płciowych, torbiele nerek, łagodny przerost prostaty, choroby nowotworowe prostaty, nerek, pęcherza i jąder, zaburzenia erekcji, defekty anatomiczne. Do tych ostatnich zaliczamy stulejkę, występująca zarówno u dzieci jak i mężczyzn, a więcej na ten temat mówi artykuł: „Operacja stulejki - zabieg urologiczny”.

Niepokojące objawy

Do wizyty u urologa powinny skłonić problemy z oddawaniem moczu, czyli w sytuacji, gdy często biegamy do łazienki, mocz zmienia barwę na ciemną, gdy pojawi się w nim krew albo też odczuwamy ból w czasie mikcji lub gdy moczu jest znacznie mniej niż zwykle. Takie objawy jak nietrzymanie moczu, bóle podbrzusza czy zaburzenia erekcji również mogą sygnalizować toczący się w organizmie proces chorobowy. Niepokój powinno wzbudzić powiększenie lub zmiany jądra i prącia. Należy wtedy umówić się na wizytę. Listę lekarzy urologów w każdym mieście znaleźć można na stronie tourmedica.pl.

Inne powody wizyty u urologa

Lekarz urolog zajmuje się nie tylko leczeniem wymienionych chorób, ale także profilaktyką. Dlatego osoby po 40 roku życia, u których w rodzinie występowały nowotwory prostaty, powinny raz w roku odwiedzać urologa i przeprowadzać badania. Wszyscy mężczyźni po 50 roku życia również powinni przeprowadzać systematycznie badania profilaktyczne. Zajmują one tylko chwilę i pozwalają na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium. Im wcześniej zostanie on ujawniony, tym leczenie jest skuteczniejsze, dlatego nie należy się wstydzić wizyty u lekarza.

Do umówienia się na wizytę u urologa powinny skłaniać wszelkie dolegliwości i zmiany zaobserwowane w obrębie układu moczowo-płciowego. Wczesna wizyta u lekarza zapobiegnie rozwojowi choroby.