Pomagając innym – pomagasz sobie. Dzień Dawcy Szpiku w Chojnowie

15 kwietnia 2012 r. Niebieski Parasol w Chojnowie organizuje Dzień Dawcy Szpiku. Zachęcamy osoby w wieku 18 – 55 lat do wzięcia udziału w akcji – każdy może pomóc osobom chorym na białaczkę!
Trwają przygotowania do tego szczególnego dnia, w którym każdy mieszkaniec Chojnowa i okolic będzie mógł trafić do bazy dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS Polska oraz do światowego rejestru. Niebawem ulicami miasta przejdzie młodzież zapraszając przechodniów do udziału w akcji.
W niedzielę (15 bm.) przyjdź do ośrodka przy ul. Szpitalnej, weź ze sobą swój Dowód Osobisty (potrzebny jest PESEL) i przygotuj się na oddanie próbki krwi, która następnie zostanie zbadana. Po otrzymaniu wyników zapadnie decyzja czy możesz być dawcą szpiku. Jeśli tak – trafisz do rejestru dawców. Nie odznacza to jednak, że szybko znajdzie się biorca. Jeśli jednak tak się stanie zostaniesz zaproszony na zabieg pobrania komórek macierzystych.
- Szpik pobiera się z talerza biodrowego lub z krwi. Jest to bezbolesne. W ciągu dwóch tygodni wraca się do pełnej sprawności fizycznej – mówi prezes Niebieskiego Parasola – pani Małgorzata Członka.
Jednak zanim przystąpisz do akcji przemyśl poważnie swoją decyzję. Gdybyś znalazł swojego genetycznego bliźniaka potrzebującego Twojego szpiku i rozmyślił się – pozbawisz go nadziei na wyleczenie, na życie.
Dzień Dawcy Szpiku w Dolnośląskim Ośrodku Pielęgnacyjno-Rehabilitacyjnym „Niebieski Parasol” rozpocznie się o godzinie 10:00 i potrwa 6. godzin.
- Mamy nadzieję, że inne instytucje z okolic „podłapią” pomysł i nie będą pomagać tylko wtedy gdy staną „pod bramką” - tak jak np. Doda czy Bachleda–Curuś - tylko od czasu do czasu zrobią podobną akcję. W Polsce bardzo mało osób jest dawcami – ok. 200 tys. To jest znikoma ilość – dodaje pani Małgorzata Członka.
Co ważne – zgłaszając siebie jako dawce zabezpieczasz się na przyszłość w razie choroby.
- Jeśli przez przypadek znajdzie się bliźniak genetyczny wówczas „powiązane” osoby w bazie, nawzajem mogą sobie pomagać w razie choroby. Jeśli dawca zachoruje to wtedy jeden z bliźniaków genetycznych – może być ich dwóch, trzech – pomaga innemu - mówi pani prezes Niebieskiego Parasola.
Pamiętaj – będąc dawcą nie oddajesz tylko szpiku, dajesz drugiej osobie szansę na życie!
Komentarze
14:15
12:38
12:44
15:04
15:20
19:39
13:06