Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Noc Odkrywców w Gimnazjum nr 2 w Chojnowie!

Autor admin
Data utworzenia: 02 kwiecień 2012, 13:33 Wszystkich komentarzy: 0


Noc Odkrywców w Gimnazjum nr 2 w Chojnowie!

Jak wykonuje się odciski palców? Czym różni się damska czaszka od męskiej? Czy przy pomocy światła można malować obrazy? Na te i inne pytania odpowiedzi szukali uczniowie Gimnazjum nr 2 w Chojnowie w sobotnią noc, Noc Odkrywców.

Noc Odkrywców to wydarzenie organizowane w ramach ogólnopolskiego Programu PROJEKTOR – wolontariat studencki, realizowanego przez Fundację Rozwoju Wolontariatu w Lublinie.

W ramach tego projektu grupy studentów – wolontariuszy udają się do małych miejscowości i organizują zajęcia dla dzieci i młodzieży. Mają one formę projektów edukacyjnych, a sposób ich prowadzenia zależy tylko i wyłącznie od pomysłowości organizatorów. Udział szkoły w takim projekcie jest całkowicie darmowy – działalność Programu finansuje Polsko-Amerykańska Fundacji Wolności.

Noc Odkrywców w Chojnowie była drugą, która odbyła się w woj. dolnośląskim. Pierwsza miała miejsce 30 listopada ub.r. w Gimnazjum, w Obornikach Śląskich.


Dzięki uprzejmości Gimnazjum nr 2 w Chojnowie Portal CHOJNOW.PL mógł uczestniczyć w tym ciekawym wydarzeniu. Staraliśmy się uwiecznić na zdjęciach kilka spośród wielu wyjątkowych momentów. Poprosiliśmy również uczniów szkoły o krótki opis wrażeń, jakich doznali podczas Nocy Odkrywców - za pomoc serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy do lektury!


Dnia 24.03.2012 roku w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Chojnowie odbyła sie "Noc Odkrywców". Nasza szkoła została odwiedzona przez studentów z Uniwersytetu Wrocławskiego. Pokazywali oni nam ciekawe doświadczenia z zakresu fizyki i biologii. Oprócz tego odbyły się zajęcia z teriologii, kryminologii i fotografii. Na naukową noc zostali również zaproszeni goście ze szkół podstawowych. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się dużo ciekawostek o anatomii człowieka i zwierząt. Spotkanie ze studentami miało na celu zachęcić nas do wybierania wyższych studiów i pokazać, że nauka może być również zabawna. Na zajęciach z biologii dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje organizm dżdżownicy oraz kierowani wskazówkami studentów sami przeprowadzaliśmy doświadczenia. Na lekcjach teriologii mieliśmy za zadanie rozpoznać gatunki zwierząt po ich tropach, a także odnaleźć wizerunki nietoperzy. Kryminologia pokazała nam jak poznać wiek człowieka po jego czaszce oraz, że odkrywanie dotąd nieznanych rzeczy może być fascynującą przygodą. Noc Odkrywców była zarówno dla nas, jak i nauczycieli, wspaniałym doświadczeniem i chętnie to powtórzymy.

Paulina Zjawin, Amanda ProstekDnia 24 marca 2012 r. do naszej szkoły w ramach projektu ‘Noc Odkrywców‘ przyjechała grupa studentów z Wrocławia. Uczniowie podzieleni byli na grupy, uczęszczali na liczne zajęcia z dziedziny biologii, fotografii, archeologii, biotechnologii, teriologii, oraz fizyki. Na zajęciach pod opieką studentów wykonywaliśmy ciekawe doświadczenia, które przyniosły nam wiele satysfakcji. Podczas zajęć biologicznych poprzez dotyk poznawaliśmy narządy świni, wyznaczaliśmy DNA pomidora, a także dokonywaliśmy sekcję zwłok dżdżownicy i wykonywaliśmy wiele innych interesujących doświadczeń. Na zajęciach z fotografii bawiliśmy się światłem. Studenci zajmujący się archeologią zapoznali nas z metodami odróżniania czaszki płci męskiej od żeńskiej, a także nauczyli nas wyznaczać ile lat dana osoba żyła.

Agnieszka Wołoszyn, Karolina Końka, Joanna Rucińska, Daria Paluch, Angela Kuźniarz
Kiedy w sobotę 24 marca bieżącego roku około godziny 19 weszliśmy na teren naszego gimnazjum, spodziewaliśmy się tylko kilku godzin nauki o przedmiotach, których na co dzień uczymy się w szkole, lecz to co ujrzeliśmy przekroczyło nasze oczekiwania. Na „Noc Odkrywców” organizowaną tego właśnie wieczoru w naszej szkole przyjechało około 40 studentów z wrocławskich uczelni, którzy starali się przekazać nam wiedzę z różnorodnych dziedzin nauki. Na samym początku zostaliśmy przywitani przez panią wicedyrektor Lucynę Spes w szkolnej auli, gdzie został przedstawiony nam grafik zajęć na cały wieczór. Już chwile później każda z kilkunastu grup znajdowała się na przydzielonym przedmiocie. Każdy uczestnik na wstępie dostał swój własny identyfikator oraz mini indeks w, którym wykładowcy danego przedmiotu podpisywali obecności oraz zaliczenia przedmiotu. Dziedzin, z jakimi przyjechali do nas studenci z Wrocławia było wiele: biologia, biotechnologia, kryminologia, fotografia, fizyka oraz teriologia.

Zajęcia biologiczne zostały podzielone na kilka klas, w każdej z nich mogliśmy się dowiedzieć czegoś innego. W jednej z nich poznaliśmy budowę, zachowania oraz zwyczaje dżdżownic, a na drugiej biologii studenci powiedzieli nam wszystko o budowie ciała ludzkiego, lecz nie tylko - mogliśmy też dotknąć organów wewnętrznych świni. Na biotechnologii przeprowadzaliśmy wiele interesujących doświadczeń z rzeczami, z którymi mamy na co dzień do czynienia jak np. mąka ziemniaczana czy sam ziemniak. Na kryminologii dowiedzieliśmy się jak wygląda praca kryminologa sądowego „od kuchni”, badaliśmy wielkości czaszek przez co mogliśmy określić wiek zmarłego, a po innych jego kościach nawet wzrost czy wagę. Podczas zajęć z fotografii rysowaliśmy światłem w obiektywie aparatu oraz wywoływaliśmy najprawdziwsze zdjęcia. Dzięki teriologii dowiedzieliśmy się wszystkiego o nietoperzach oraz mogliśmy zagrać w grę, która polegała na znalezieniu nietoperzy w ciemnej sali klasowej. Na innych zajęciach z teriologii inna grupa w tym samym czasie odgadywała tropy i rodzaje czaszek najróżniejszych zwierząt. Na zajęciach na własne oczy zobaczyliśmy takie doświadczenia jak: zabawa z cieczą newtonowską, wciąganie jajka przez butelkę czy zgniatanie puszki poprzez szybką zmianę temperatury. Wszystko było na tyle ciekawe i zajmujące, że nie zorientowaliśmy się kiedy zegar wybił godzinę 24:00 i trzeba było udać się już do domów.

Według mnie takie zajęcia są potrzebne każdemu z nas, możemy tam „wchłonąć” wiedzę w sposób nietypowy, nie taki jak przedstawiają nam to nauczyciele każdego szkolnego dnia, lecz w sposób o wiele ciekawszy – poprzez doświadczenia. Dowiedziałem się również, że jest szansa powtórzenia takiego przeżycia już w czerwcu o ile będzie wystarczająca ilość chętnych. Miejmy nadzieje, że jeszcze nie raz będziemy mogli gościć ekipę „wolontariuszy naukowych” w murach naszej szkoły.

Kacper Majoch


Gratulujemy Gimnazjum nr 2 w Chojnowie pomysłu z organizacją Nocy Odkrywców dla swoich uczniów i dziękujemy za zaproszenie.

Ta noc na długo pozostanie w naszej pamięci!

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.