Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Sławomir Opiela – Najpopularniejszy Sportowiec w Gminie Chojnów w 2018 roku

Autor Kasia_
Data utworzenia: 13 marzec 2019, 20:19


Sławomir Opiela – Najpopularniejszy Sportowiec w Gminie Chojnów w 2018 roku

W ubiegłą sobotę w Hotelu Millenium w Legnicy odbyła się uroczysta Gala Sportu organizowana przez portal LCA.pl, podczas której ogłoszono wyniki 11. plebiscytu na najpopularniejszych sportowców w regionie.

Tytuł Najpopularniejszego Sportowca w Gminie Chojnów w 2018 roku powędrował do Sławomira Opieli, odnoszącego ogromne sukcesy w dziedzinie strzelectwa sportowego.

Postaramy się przybliżyć sylwetkę tego sportowca oraz dziedziny, w której odnosi sukcesy.

Czym jest HFT?

Ten rodzaj sportu strzeleckiego wywodzi się z Wysp Brytyjskich, gdzie na początku lat 80. opracowano pierwsze zasady tej konkurencji.

W konkurencjach Strzelectwa Terenowego celem są metalowe tarcze sylwetkowe. Tarcze posiadają mechanizm zapadkowy, który po trafieniu celu w wyznaczone miejsce, powoduje przewrócenie się celu. Ponowne postawienie” celu odbywa się przy pomocy linki zamocowanej do celu i doprowadzonej do stanowiska strzeleckiego. Wielkość figurki z reguły wynosi od 10 do 25 cm. Strefa trafienia zazwyczaj jest okrągła, a jej średnica wynosi od 15 do 40 mm w zależności od odległości do celu i/lub określonej postawy strzeleckiej. Cele ustawia się na dystansie od 7 do 42/50 metrów w zależności od dyscypliny HFT/FT.

Podczas zawodów strzelec może oddać do każdego celu tylko jeden strzał. Biorąc pod uwagę niewielką masę i prędkość pocisku (około 0,5 g) oraz silny wpływ warunków atmosferycznych, takich jak wiatr czy deszcz, na trajektorię lotu śrutu, okazuje się, że trafienie celu nie jest takie proste. Zawody przeprowadza się w terenie, na którym zwykle wyznacza się od 30 do 40 stanowisk strzeleckich z określonymi postawami strzeleckimi: leżącą, klęczącą lub stojącą.

W dziedzinie tej dopuszcza się użycie wyłącznie karabinów pneumatycznych. Przepisy oraz uwarunkowania lokalne różnych krajów powodują, że strzelcy dzieleni są na kilka kategorii, zależnych od energii wystrzeliwanego pocisku oraz rodzaju karabinka. Wiatrówki są wyposażane w celowniki optyczne służące pośrednio i bezpośrednio również pomiarowi odległości do celu.

Jednocześnie nie dopuszcza się używania niektórych pomocnych w określeniu dystansu/kąta urządzeń.

Sławomir Opiela – Najpopularniejszy Sportowiec w Gminie Chojnów w 2018 roku


Sławomir Opiela należy do Dolnośląskiej Grupy Strzelectwa Terenowego Beaver oraz do PFTA - Polish Field Target Association, czyli Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pneumatycznego Strzelectwa Terenowego

Największe osiągnięcia:

- wicemistrzostwo PFTA 2016 – 2. miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w kategorii HFT2 (karabinki pneumatyczne z odrzutem) w 2016 roku

- Mistrzostwo Czech CAFTA 2017 – 1. miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Czech (recoiling class)

- Mistrzostwo Pucharu Polski – 1. miejsce w Pucharze PFTA 2017 w kategorii HFT2

- Mistrzostwo Europy – 1. miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Europy 2017 (recoiling class)

- Mistrzostwo Pucharu Polski – 1. miejsce w Pucharze Polish Field Target Association 2018 w kategorii HFT2 (5 zwycięstw w 8 eliminacjach)

- Indywidualne i drużynowe Mistrzostwo w Polsko-Czeskim Pucharze Zimowym 2018 – 1. miejsce (3 zwycięstwa w 5 eliminacjach)

- wicemistrzostwo Polish Field Target Assocation 2018 - indywidualne i drużynowe – 2. miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w kategorii HFT2 (karabinki z odrzutem)

- 4. miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Świata WHFTO 2018 (recoiling class)

Sportowe plany na 2019 rok

Sportowe plany na 2019 rok to udział w największych imprezach krajowych, jak Puchar Zimowy i Puchar Polski oraz Mistrzostwa Polski, a także międzynarodowych, jak Mistrzostwa Świata WHFTO w Polsce oraz Mistrzostwa Świata WHFTA w Anglii.