Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Kościół świętego Antoniego Padewskiego w Niedźwiedzicach

Autor admin
Data utworzenia: 31 sierpień 2020, 20:07


wróć do listy zabytków gminy Chojnów

Niedźwiedzicki kościół na przestrzeni lat był wielokrotnie przebudowywany - mimo to, do dnia dzisiejszego zachowały się liczne elementy budowli pochodzące z XVI wieku. To niewątpliwie cenny zabytek, który cechuje się stylową złożonością, łącząc elementy gotyckie i renesansowe.

Zobacz jak dziś prezentuje się spuścizna rodu Bożywojów...


Z historycznych dokumentów

Pierwsze dokumenty, które potwierdzają istnienie kościoła w Niedźwiedzicach pochodzą z 1305 i 1335 roku. Historię tej pierwotnej świątyni kryją mroki historii. Same dzieje Niedźwiedzic sięgają 1287 roku; wiemy także, że od 1320 roku wieś była własnością rodu Bożywojów (Busewoy) i to z nimi związane są dalsze losy lokalnego miejsca kultu religijnego.

Na przełomie XV i XVI wieku na miejscu pierwszego niedźwiedzickiego kościoła wzniesiona została nowa świątynia. Jednym z jej fundatorów był Wolf Bożywoj, który został uhonorowany manierystycznym epitafium w południowej ścianie świątyni. Dla panujących w Niedźwiedzicach Bożywojów, lokalny kościół pełnił funkcję kościoła dworskiego.

O tym, że niedźwiedzicki kościół jest naprawdę cennym zabytkiem niech świadczy fakt, że do dnia dzisiejszego wciąż możemy oglądać efekty przebudowy z czasów Wolfa Bożywoja. Mimo licznych renowacji na przestrzeni lat, do dnia dzisiejszego z XVI-wiecznej przebudowy zachowały się: kruchta południowa z małymi, późnogotyckimi oknami i portalem zdobionym herbem Bożywojów, jak również portal w zachodniej kruchcie kościoła z przecinającymi się laskami obramienia.

Wspomniane renowacje i przebudowy miały miejsce w latach: 1517, 1529 i 1543. Ich efektem jest stylowa złożoność budowli, w której dopatrzymy się zarówno elementów gotyckich jak i renesansowych.

W 1524 roku - kilka lat po wystąpieniu Marcina Lutra - niedźwiedzicki kościół przeszedł w ręce protestantów. Sytuacja zmieniła się jednak w 1701 roku, kiedy to świątynia na kilka lat powróciła pod władanie katolików. W 1707 roku zawarto ugodę altransztadzką, która narzuciła cesarzowi Józefowi I zwrot śląskim protestantom 121 kościołów - w tym świątyni w Niedźwiedzicach.

W 1820 roku doszło do kolejnej przebudowy kościoła, za którą stał ówczesny właściciel wsi - hrabia von Rothkirch – Trach. To właśnie wtedy wniesiono kruchtę południową i zachodnią, pomieszczenie wschodnie oraz rozpoczęto remont wieży, który zakończono dopiero w... 1913 roku. Warto zaznaczyć, że wieża w swym zrębie jest najstarszą częścią kościoła. Ostatni remont (pod kierunkiem Herberta Grasa z Wrocławia) świątynia przeszła już w czasie II wojny światowej (1939 – 1940). Kilka lat później, wraz ze zmianą granic, kościół przeszedł ponownie w ręce katolików.


Bogaty i piękny wystrój wnętrza

Wchodząc do niedźwiedzickiego kościoła naszą uwagę przyciąga datowany na 1494 rok późnogotycki drewniany ołtarz-tryptyk z dwoma zamykającymi się skrzydłami. Dzieło to, ufundowane przez Hertela Bożywoja, autorstwa nieznanego mistrza, przedstawia w swojej środkowej części tytułową scenę zdjęcia Chrystusa z krzyża, natomiast w bocznych skrzydłach postacie świętych, m.in.: Jana Chrzciciela, Hieronima, Antoniego, Piotra i Pawła czy Jadwigę i Katarzynę. Zewnętrzne skrzydła tryptyku są zdobione malowanymi scenami Męki Pańskiej, wykazującej elementy realizm bliskiego sztuce renesansowej.

Podstawa ołtarza, pochodząca z początków XVI wieku, przedstawia rycerza Bożywoja (fundatora ołtarza wraz z członkami rodziny).

Na uwagę zwracają także m.in. ambona z I połowy XVII wieku, której ściany boczne zdobione są wizerunkami ewangelistów i św. Jana Chrzciciela, czy płyty nagrobne i epitafia. Sam Wolf Bożywoj - jeden z fundatorów kościoła - wystawił sobie kamienne epitafium, przedstawiające ozdobną tarczę herbową Bożywojów oraz popiersie samego siebie w zwieńczeniu. Epitafium to umiejscowione zostało na południowej ścianie prezbiterium.

Oglądając niedźwiedzicki kościół z zewnątrz naszą uwagę przykuć może pięć krzyży pokutnych, z których cztery wykonano ze zlepieńca, jeden natomiast z piaskowca.


Czy wiesz, że...

...krzyże pokutne były fundowane przez zabójcę w wyniku postanowień niektórych umów pojednawczych z rodziną zabitego, zawieranych w średniowieczu i początkach XVI wieku? Na przełomie XV i XVI na krzyżach zaczęto wykuwać narzędzia, przy pomocy których dokonano zabójstwa. Na kilku niedźwiedzickich krzyżach pokutnych dostrzec możemy wizerunek miecza.


wróć do listy zabytków gminy Chojnów


Благодаря vavada рабочее зеркало, вы можете обойти ограничения и продолжить играть в любимые слоты. Зеркало на сегодня сохраняет все возможности основного сайта, включая регистрацию и участие в акциях.