Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Sign in Sign up
  • Polish
  • English

Wystawa "Ojcowie Niepodległości – Drogi do Niepodległej" uroczyście otwarta [ZDJĘCIA]

Author: admin
Creation date: 15 October 2018, 09:44 All comments: 0


Wystawa "Ojcowie Niepodległości – Drogi do Niepodległej" uroczyście otwarta [ZDJĘCIA]

W miniony piątek Muzeum Regionalne gościło wernisaż wystawy "Ojcowie Niepodległości – Drogi do Niepodległej". Ekspozycja jest prezentowana do 30 listopada w salach wystawowych chojnowskiego zamku.

Organizatorzy wystawy zaznaczają, że ekspozycja ma na celu przybliżyć odbiorcy trudną drogę do oswobodzenia Polski, losy młodego państwa niebawem po zrzuceniu jarzma zaborców oraz ukazać sylwetki wybitnych działaczy niepodległościowych wraz z ich osiągnięciami.

Wystawa skupia się na sylwetkach sześciu osób, które stanęły na czele procesu dążącego do odrodzenia państwa polskiego. Odwiedzając Muzeum Regionalne mamy okazję przybliżyć sobie biografię: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Ludzi tych dzieliło wiele - od poglądów, poprzez wizję przyszłego państwa po często prywatne wzajemne animozje - łączyła jednak miłość do Ojczyzny i dążenie do tego samego celu jakim była niepodległa i wolna Polska.

Polskę z map wymazał rozbiór, do którego doszło w 1795 roku. Dla Polaków nastał okres 123 lat walk o odzyskanie swojego miejsca w Europie - szansa na odrodzenie pojawiła się w 1914 roku, kiedy to do walki po przeciwnych stronach barykady stanęło sześć mocarstw, pod których rządami znajdowały się niemal wszystkie narody Europy - w tym Rosja, Prusy, Austro-Węgry.

- Polacy rozdarci między Rosjan, Austro-Węgrów a Prusaków zmuszeni byli często do bratobójczej walki. Z drugiej strony pojawia się atut o którym pisał nasz wieli twórca Mickiewicz - zaczęła się wielka wojna, która miała przynieść wyzwolenie ludom. Jak się okazuje, wiele z tych narodów skorzystało z tego wyzwolenia - mówi Mariusz Garbera z Muzeum Regionalnego - Państwo polskie spłonęło niczym feniks, jednak narodzić miało się tak jak człowiek - w bólu, we łzach, w krwi, w cierpieniu i w krzyku. Trzeba było o każdy centymetr naszych granic stoczyć walkę. To co scalaliśmy to były trzy państwa, które przez 123 lata żyły w różnych ustrojach, różnym języku, w różnych wyznaniach.


Wśród eksponatów prezentowanych w sali wystawowej chojnowskiego zamku znaleźć możemy m.in. komentarz marszałka Piłsudskiego, dotyczący nagrywania głosu ludzkiego.

Mariusz Garbera: Nie potrafiliśmy witać odrodzonej Polski dźwięcznym śmiechem niczym dzieci, witaliśmy ją kwasem śledzienników i zgryźliwością ludzi o chorych żołądkach. Nie ma lepszego komentarza do sytuacji w II Rzeczpospolitej.

Specjalnymi gośćmi wernisażu były panie Otylia Foks i Waleria Fudel, które przekazały Muzeum Regionalnemu cenne pamiątki po swoich mężach, w tym odznaczenia za udział w walkach pod Monte Casino i w obronie Warszawy.

Wystawa powstała dzięki współpracy Muzeum Regionalnego w Chojnowie z Instytutem Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Narodowym Archiwum Cyfrowym.

Nie jest to jedyne wydarzenie organizowane przez Muzeum Regionalne w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości. W listopadzie chojnowski zamek gościć będzie prelekcję dotyczącą kobiet zaangażowanych w walkę o odrodzenie naszej Ojczyzny.Comments

This entry has no comments yet.

Add Comment

You have to be loggin to add comment.