Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Minecraft Cuprum Arena

Kościół p. w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Goliszowie

Autor admin
Data utworzenia: 30 czerwiec 2011, 19:54


      Kościół p. w. Narodzenia Najświętszej Marii Pannyw Goliszowie pojawia się w dokumentach historycznych od 1399 r. z przełomu XIV i XV w. pochodzi główny jednonawowy korpus z wydzielającym się prostokątnym prezbiterium od wschodu oraz dolną murowaną partią wieży od zachodu zbudowaną na planie kwadratu. W 1731 r. kościół został znacznie przebudowany zmieniając pierwotny – niewątpliwie gotycki charakter. Powiększono okna zmieniając ich formę ze średniowiecznych ostrołukowych na barokowe o łukach eliptycznych i odcinkowych. Zmieniono dach kościoła kryjąc go bardzo wysokim barokowym dachem mansardowym (łamanym). Średniowieczny korpus wieży zmieniono nadbudowując ośmioboczną drewnianą kondygnację z pięknym trójstopniowym barokowym cebulastym hełmem z podwójnymi prześwitami. Hełm zdobi iglica z kulą i metalowa chorągiewka wiatrowa. Wewnątrz nawa przykryta jest drewnianym sklepieniem pozornym. Ołtarz główny i ambona stanowią cenne przykłady późnobarokowej snycerki.

Kamienne nagrobki wmurowane pionowo w zewnętrzne ściany kościoła, pochodzą z początków XVII w. Pierwotnie pokryte były polichromią. Na obrzeżach płyt zachowały się napisy wykute majuskułą w języku niemieckim.

Barokowa kaplica grobowa z XVII w. i neogotycki nagrobek rodziny Peschelów z symbolem złączonych dłoni i interesującym filozoficznym napisem: „Do zobaczenia”