Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Kierowcy nie muszą mieć już przy sobie ubezpieczenia i dowodu rejestracyjnego

Autor Kasia_
Data utworzenia: 27 wrzesień 2018, 13:07 Wszystkich komentarzy: 0


Kierowcy nie muszą mieć już przy sobie ubezpieczenia i dowodu rejestracyjnego

Od 1 października wchodzą w życie nowe przepisy, w myśl których kierowcy nie będą musieli mieć już przy sobie ubezpieczenia i dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej.

Od przyszłego poniedziałku podczas kontroli kierowcy będą zobowiązani do przedstawienia jedynie prawa jazdy.

Nie trzeba wozić już ze sobą dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego ani dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC pojazdu. Wystarczy nam jedynie posiadanie prawa jazdy.

Zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym dotyczą pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Nowe przepisy nie obowiązują kierowców pojazdów zarejestrowanych za granicą.

W myśl nowych przepisów weryfikacja danych o pojeździe i dokumentach pojazdu będzie przeprowadzana za pomocą systemu CEP – Centralnej Ewidencji Pojazdów.

W przypadku ujawnienia przez policjanta podczas kontroli drogowej np. złego stanu technicznego pojazdu, zatrzymanie dokumentu będzie odbywać się elektronicznie. Funkcjonariusz na terminalu mobilnym będzie wprowadzał informację do systemu CEP o ujawnionych nieprawidłowościach i elektronicznie będzie zatrzymywał dowód rejestracyjny lub pozwolenie czasowe. Pomimo że dokument będzie zatrzymywany elektronicznie, kierujący pojazdem podczas kontroli otrzyma pokwitowanie za zatrzymany dokument. Następnie kierujący będzie miał obowiązek przekazania informacji o usuniętych usterkach organowi, który dokonał zatrzymania jego dokumentu – mówi mł.asp. Jagoda Ekiert.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.