Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Smak wschodnich Kresów w Białej - w stulecie odzyskania niepodległości [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 16 wrzesień 2018, 18:43 Wszystkich komentarzy: 3


Smak wschodnich Kresów w Białej - w stulecie odzyskania niepodległości [ZDJĘCIA]

Za nami XVI Wrześniowe Kresowiana - coroczne święto skierowane do osób, które chcą wspólnie przybliżyć sobie tradycję, historię i kulturę ziem, które przed II wojną światową należały do Polski.

Wydarzenie w zamyśle twórcy - ks. Krzysztofa Bojko - miało stanowić święto historii, tradycji i kultury kresowej. I tak w rzeczywistości jest. Od lat Biała jest miejscem wspólnych spotkań - zarówno tych starszych, pamiętających swoje dzieciństwo na Kresach, jak i tych młodszych, zainteresowanych swoimi korzeniami i tożsamością.

Część artystyczną rozpoczął chojnowski Chór Skoranta - stały gość Wrześniowych Kresowian od wielu lat. Coroczną tradycją wydarzenia stały się spektakle teatralne w wykonaniu mieszkańców Białej. Podobnie jak w roku minionym - tak i teraz organizatorzy postanowili zrobić ukłon w kierunku francuskiej komedii, co stanowi nawiązanie do tradycji teatru we Lwowie i jego repertuaru. Uczestnicy wydarzenia zobaczyli spektakl pt. "Szkoła mężów" autorstwa Moliera.

Po godzinie 14:00 na scenie zaprezentowała się Agencja Artystyczna Soja z Warszawy, natomiast po godzinie 15:15 mieliśmy okazję usłyszeć Wojskowy Zespół Rota ze Złotoryi.

Podobnie jak w latach poprzednich, elementem wydarzenia była kuchnia kresowa. Na poszczególnych stoiskach nabyć można było m.in.: żurek, pierogi z kapustą i grzybami, pierogi wołyńskie czy kibiny - dania te zostały nagrodzone w konkursie przygotowanym przez organizatorów.

XVI Wrześniowe Kresowiana organizowane były przez Bielskie Stowarzyszenie Promocji Kultury, Parafię pw. Przemienienia Pańskiego w Białej oraz Wójta Gminy Chojnów Andrzeja Pyrza. Wśród gości święta kresowego znaleźli się przedstawiciele władz gminnych, członkowie zarządu powiatu legnickiego a także parlamentarzyści - senator Dorota Czudowska i poseł Ewa Szymańska oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Marzena Machałek.


Komentarze

Było sympatycznie, chociaż początek troche słabo się rozkręcał
zgłoś komentarz
Byłem widziałem polityczna imprezka lewica i prawica bawi sie razem tylko wybory ich dzielą
zgłoś komentarz
Byłem i polecam :) Piękna muzyka , wspaniała atmosfera i pyszne jedzenie !!!
Nie mogę się doczekać kolejnej edycji ;)))
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.