Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Pamiętajmy o Żeromskim, pamiętajmy o Przedwiośniu - Narodowe Czytanie w Chojnowie [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 12 wrzesień 2018, 19:48 Wszystkich komentarzy: 1


Pamiętajmy o Żeromskim, pamiętajmy o Przedwiośniu - Narodowe Czytanie w Chojnowie [ZDJĘCIA]

Wyjątkowo nie na chojnowskim Rynku, lecz w sali widowiskowej Domu Kultury... Za nami lokalna edycja Narodowego Czytania, ogólnopolskiej akcji społecznej propagującej znajomość literatury narodowej. Tym razem wspólnie z uczniami oraz przedstawicielami instytucji, stowarzyszeń, przedsiębiorstw, firm oraz władz samorządowych czytaliśmy fragmenty Przedwiośnia Stefana Żeromskiego.

Wydarzenie w naszym mieście było współorganizowane przez Urząd Miejski, Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji przy wsparciu lokalnych gimnazjów i Powiatowego Zespołu Szkół.

Narodowe Czytanie zostało zainicjowane przez Prezydenta RP od 2012 roku. Pierwszą lekturą akcji był Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. W kolejnych latach w całej Polsce odbyło się czytanie m.in.: dzieł Aleksandra Fredry, Trylogii Henryka Sienkiewicza, Lalki Bolesława Prusa, czy Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W minionym roku spotkaliśmy się przy weselnym stole ustawionym na chojnowskim Rynku, by wspólnie czytać największe dzieło Stanisława Wyspiańskiego.

Wybór Przedwiośnia jako lektury Narodowego Czytania w 2018 roku - czyli w jubileuszowym roku 100 lecia odzyskania niepodległości - nie jest przypadkowy. Stefan Żeromski w swojej powieści dokonał bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. O jego zasługach przypomniał Mariusz Garbera z Muzeum Regionalnego - Żeromski potrafił stworzyć literaturę ważną, bardzo polską i ponadczasową. Walczył o Polskę z całych sił, pokazując że nie zawsze trzeba czynić to na froncie by ta walka była skuteczna - zaznaczył, odczytując przygotowany z okazji chojnowskiego Narodowego Czytania rys biograficzny pisarza.

Przedwiośnie w naszym mieście czytane było już od rana - w chojnowskich gimnazjach i Powiatowym Zespole Szkół. Uczniowie tych placówek - Natalia Moskwa, Klaudia Korniłowicz, Borys Kudryński oraz Wiktor Ziembowicz - mieli okazję przeczytać wybrane fragmenty również przed publicznością zebraną w Domu Kultury.

Wśród osób biorących udział w publicznym czytaniu znaleźli się przedstawiciele lokalnych firm, placówek oraz urzędów: Teresa Grzyb, Barbara Karasek, Piotr Nowak, Alfred Gruszka, Andrzej Bobik, Lucyna Setla-Bar, Barbara Kułacz oraz Anna Rybarczyk. Wszyscy czytający zostali nagrodzeni przez burmistrza pamiątkowym egzemplarzem Przedwiośnia.

Wydarzenie zakończył koncert "Przedwojenne piosenki" w wykonaniu Malwiny Paszek i Tomasza Grdenia. Muzyka wykonywana przez duet jest połączeniem pastiszu, groteski, żartu scenicznego oraz folkowego zacięcia. Zespół jest laureatem nagrody „Złoty liść” 2017 XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro „za podtrzymywanie przedwojennych tradycji muzycznych na scenie i stronę internetową StareMelodie.pl”.
Komentarze

Nie chcę być Panią Pruderią, ale... jedna z osób wyraźnie się zagalopowała.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.