Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Żeromski na targowisku [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 12 wrzesień 2018, 12:01 Wszystkich komentarzy: 0


Żeromski na targowisku [ZDJĘCIA]

W najbliższą środę, w sali widowiskowej Domu Kultury, odbędzie się chojnowska edycja Narodowego Czytania. W minioną sobotę na targowisku miejskim miał miejsce happening promujący akcję.

Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej przeszli z Biblioteki, przez Rynek na Targowisko Miejskie, zapraszając po drodze mieszkańców do udziału w Narodowym Czytaniu - ogólnopolskiej akcji społecznej propagującej znajomość literatury narodowej. Happeningowi towarzyszyło rozdawanie ulotek.

W organizację wydarzenia tradycyjnie, obok Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, włączyły się chojnowskie szkoły. 12 września fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego - czyli lektury tegorocznego Narodowego Czytania - będą czytane na lekcjach przez gimnazjalistów oraz uczniów Powiatowego Zespołu Szkół.

O godzinie 17:00 centrum wydarzeń przeniesie się do sali widowiskowej Domu Kultury.

- Fragmenty „Przedwiośnia” czytane będą na scenie, przy specjalnie przygotowanej scenografii. W prezentacjach czytelniczych wystąpią mieszkańcy miasta: młodzież, przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń, przedsiębiorców, firm, władz samorządowych i inni. Okazją do bliższego poznania autora tegorocznej lektury będzie rys biograficzny „Pamiętajmy o Żeromskim!: o pisarzu z uśmiechem” - informują organizatorzy.

Kulminacją spotkania z literaturą Żeromskiego będzie koncert "Przedwojenne piosenki" w wykonaniu duetu Malwina Paszek i Tomasz Grdeń. Zespół jest laureatem nagrody „Złoty liść” 2017 XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro „za podtrzymywanie przedwojennych tradycji muzycznych na scenie i stronę internetową StareMelodie.pl”.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W kolejnych latach w całej Polsce odbyło się czytanie m.in.: dzieł Aleksandra Fredry, Trylogii Henryka Sienkiewicza, Lalki Bolesława Prusa, czy Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W minionym roku spotkaliśmy się przy weselnym stole ustawionym na chojnowskim Rynku, by wspólnie czytać największe dzieło Stanisława Wyspiańskiego.

Wybór Przedwiośnia jako lektury Narodowego Czytania w 2018 roku - czyli w jubileuszowym roku 100 lecia odzyskania niepodległości - nie jest przypadkowy. Stefan Żeromski w swojej powieści dokonał bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.