Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Dożynki Gminne 2018: Rolnicy podziękowali za zebrane plony [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 02 wrzesień 2018, 21:16 Wszystkich komentarzy: 0


Dożynki Gminne 2018: Rolnicy podziękowali za zebrane plony [ZDJĘCIA]

Nabożeństwem polowym oraz częścią oficjalną, w trakcie której przekazano na ręce Wójta tradycyjny chleb dożynkowy, rozpoczęło się tegoroczne święto plonów gminy Chojnów. Rolnicy i nie tylko wspólnie uczcili zakończenie żniw.

Wydarzenie swoją obecnością licznie zaszczycili przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, służb mundurowych oraz duchowieństwa.

Radosne święto plonów odbywało się w tym roku w cieniu suszy, jaka nawiedziła w lecie niemal całą Europę - Dożynki to podziękowanie za bezpieczne żniwa i zebrane plony; natura jednak nie zawsze sprzyja rolnikom - stwierdza wójt Andrzej Pyrz - Tegoroczna susza sprawiła, że tylko część zbiorów udało się zebrać (...) Do gminnej komisji powołanej w czerwcu wpłynęło 185 wniosków, z czego tylko 5 nie uzyskało 30 procent strat w uprawach, a pozostałe to straty rzędu 40-50 procent - dodaje, podsumowując straty w uprawach zbóż.

Gmina czeka na decyzje i realną pomoc ze strony państwa. Pierwsze regulacje prawne dające rolnikom nadzieję, że otrzymają pomoc finansową, już się pojawiły - Bądźcie państwo przekonani, że razem z Wami czekamy na odważne decyzje polityków i realną pomoc, która odciąży Was w tym trudnym momencie - zaznaczył Wójt, zwracając się w kierunku poszkodowanych rolników.

Pomimo strat w uprawach, na twarzach zebranych gości nie brakowało uśmiechu i nadziei. Poszczególne sołectwa z dumą prezentowały swoje wieńce dożynkowe. Tym najpiękniejszym uznany został wieniec przygotowany przez gospodarzy - sołectwo Rokitki. Wyróżnienia, nadane przez jury w składzie: Sławomir Tęcza, Barbara Piotrowska i Marta Kucfir, otrzymały wieńce z Białej i Jerzmanowic. Komisja przy wyborze kierowała się estetyką wykonania, pomysłowością w użyciu materiałów naturalnych oraz pracochłonnością.

- Praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej i nikt nie może tego przekreślić - zaznacza wicestarosta Krzysztof Sowiński, który w swojej przemowie przytoczył słowa św. Jana Pawła II - Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić.

Dzisiejsza uroczystość to zasługa ogromnej pracy włożonej przez organizatorów, z czego znaczną większość stanowili mieszkańcy Rokitek - Kolejny już raz przekonujemy się, że Rokitki to nie tylko największa miejscowość naszej gminy, ale też społeczność, którą tworzą serdeczni i pracowici ludzie - zaznacza wójt Andrzej Pyrz.

Wśród osób uhonorowanych za pracę włożoną w organizację dożynek znalazła się Grażyna Zielińska - od 20 lat sołtys Rokitek, która w tym roku z dumą nosiła tytuł starościny dożynek. Od wielu lat wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rybne o powierzchni 100 ha, ponadto aktywnie angażuje się w przedsięwzięcia na rzecz społeczności lokalnej oraz kultywuje tradycję i kulturę polskiej wsi, m.in. poprzez uczestnictwo w zespole Kalinki z Rokitek. Na starostę dożynek wybrany został Piotr Ewkowski - rolnik, który od 14 lat z żoną prowadzi gospodarstwo rolne i hodowlę bydła mięsnego.

Część oficjalna, oprócz ceremonii przekazania chleba dożynkowego, stanowiła również okazję do uhonorowania osób zasłużonych dla samorządu gminy Chojnów. W tym roku pamiątkowy medal z rąk wójta Andrzeja Pyrza i przewodniczącego Bogdana Styrkowca odebrali: Stanisława Pakos, Wiesława Szapował, Ryszard Kawka, Tadeusz Tomaszewski, Paweł Nigbar, Jan Gawron oraz Piotr Ficek.

Na zakończenie tej części dożynek zaprezentowali się podopieczni Zespołu Szkolno Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Rokitkach. Zachwyt publiczności wzbudziły tradycyjny polonez, krakowiak oraz występy wokalne.

Dożynki Gminne 2018: Niech żyje wolność i swoboda, czyli BOYS na scenie [ZDJĘCIA]

Dożynki Gminne 2018: Moc atrakcji w Rokitkach [ZDJĘCIA]
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform