Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Kolejne osiedle powstanie w centrum miasta

Autor admin
Data utworzenia: 30 sierpień 2018, 13:24 Wszystkich komentarzy: 3


Kolejne osiedle powstanie w centrum miasta

Na początku lat 90-tych XX wieku ulica Reymonta stanowić miała obwodnicę dla chojnowskiego Starego Miasta. Dziś w jej sąsiedztwie planuje się realizację nowego osiedla domów jednorodzinnych. Od kilku tygodni w miejscu tym trwają prace nad budową sieci wodociągowej oraz kanalizacji ogólnospławnej, która posłuży przyszłym mieszkańcom tego rejonu Chojnowa.

Ulica nosząca dumne imię noblisty straszy mieszkańców Chojnowa od dziesiątek lat. Pod koniec XX wieku rozpoczęto realizację nawierzchni drogi, która połączona z ulicą Bolesławiecką miała stanowić obwodnicę dla zabytkowego centrum Chojnowa. Inwestycja została wówczas przerwana ze względu na protesty księży, którzy sprzeciwiając się budowie ulicy argumentowali, że duże natężenie ruchu mogłoby wywołać drgania, które stopniowo uszkadzałyby zabytkową świątynię. Ślady po niedokończonej inwestycji obserwować możemy do dnia dzisiejszego.

Do dawnego projektu nigdy już nie powrócono - sama feralna ulica w planach chojnowskiego ratusza zmieniła przeznaczenie - z obwodnicy stała się ulicą lokalną dla osiedla, którego realizacja planowana jest na obecnym placu między ulicami Reymonta, Głowackiego, Chmielną i Ogrodową. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, teren ten został przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną z dopuszczeniem nieuciążliwych usług komercyjnych wbudowanych w budynki mieszkalne.

Realizowana obecnie inwestycja to pierwszy krok Urzędu Miejskiego w celu wdrożenia w życie planów zawartych z MPZP. W ramach prac zrealizowana zostanie sieć wodociągowa oraz kanalizacja ogólnospławna dla tego rejonu miasta.


Kolejną fazą przeobrażenia tego miejsca ma być budowa nowej nawierzchni ulic Reymonta oraz Ogrodowej. Projekt prezentowany przez chojnowski ratusz oprócz budowy ulic zakłada również realizację chodników oraz wykonanie 22 miejsc parkingowych wzdłuż ulicy Reymonta. W ramach prac ma został wykonane odwodnienie powierzchniowe wraz z elementami odprowadzenia wód opadowych i roztopowych.

Warto zaznaczyć, że dla ruchu samochodów przeznaczony będzie jedynie fragment ulicy Reymonta (od Głowackiego do Ogrodowej). Na odcinku w kierunku ulicy Bolesławieckiej planowana jest realizacja ciągu pieszo-jezdnego z betonowej kostki brukowej.

Prace prowadzone w tym miejscu, ze względu na niewielki ruch, nie są bardzo uciążliwe dla mieszkańców. Problemem dla wielu chojnowian było jednak zamknięcie na kilka tygodni ruchu pieszego na ulicy Głowackiego. Po zakończeniu prac w obrębie ulicy Głowackiego, robotnicy przenieśli się w sąsiedztwo frontu Gimnazjum nr 1.Komentarze

Witam,

Projekt ciekawy, należy jeszcze zrobić wszystko aby miasto zaczeło żyć. Obecnie więcej osób się z niego wyprowadza niż wprowadza.
zgłoś komentarz
Witam,

Jest to spowodowane m.in. brakiem miejsc pracy wysokiej jakości.
zgłoś komentarz
Taaa...ciekawe kiedy ktoś zauważy-panowie rajcy- że cały Chojnów jest zabudowany, wyasfaltowany, wykostkowany, wycięte są wszystkie drzewa i krzewy dające cień i chroniące od kurzu i nie ma skrawka zieleni. To już jest betonowa pustynia, po której hula wiatr i unoszą się wielkie tumany kurzu! A potem się zacznie: a to dzwony hałasują, a to dzieci szkolne wrzeszczą, a to samochody smrodzą i hałasują zwłaszcza całą niedzielę. Ciekawe kto zechce budować dom obok parkingu? nie wiem czy zwrócą się pieniądze zainwestowane w uzbrojenie działek, o zarobku nie wspomnę...
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform