Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Sign in Sign up
  • Polish
  • English

XVI Wrześniowe Kresowiana pod znakiem 100-lecia odzyskania niepodległości

Author: admin
Creation date: 09 September 2018, 14:06 All comments: 0


XVI Wrześniowe Kresowiana pod znakiem 100-lecia odzyskania niepodległości

16 września park w Białej gościć będzie XVI edycję Wrześniowych Kresowian - wydarzenia skierowanego do osób, które chcą wspólnie przybliżyć sobie tradycje, historię i kulturę ziem, które przed II wojną światową należały do Polski. Przedstawiamy Wam program wydarzenia.

Pomysłodawcą corocznego święta kresowego w Białej był ks. Krzysztof Bojko - proboszcz lokalnej parafii w latach 2002-2013. Jego posługa na terenie gminy Chojnów łączy się z prowadzoną na szeroką skalę współpracą ze środowiskiem kresowian i sybiraków. Ksiądz Bojko był pomysłodawcą założenia Stowarzyszenia „Kresy – Przeszłość i Przyszłość”. Kontakty ze środowiskiem harcerskim Litwy i Ukrainy sprawiły, że podjął się funkcji kapelana Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, a także Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Jak sam wielokrotnie zaznaczał, Wrześniowe Kresowiana stanowią okazję do wspólnych spotkań - zarówno tych starszych, pamiętających swoje dzieciństwo na Kresach, jak i tych młodszych, zainteresowanych swoimi korzeniami i tożsamością. Wydarzenie w zamyśle twórcy miało stanowić święto historii, tradycji i kultury kresowej. Dziś odwiedzając park w Białej mamy okazję nie tylko do wspólnego świętowania, ale i wspomnienia i uczczenia pamięci pomysłodawcy tego święta.

Wrześniowe Kresowiana to wydarzenie o charakterze patriotycznym; co roku święto organizowane w Białej posiada inny motyw przewodni, który odwołuje się do określonej rocznicy historycznej. W 2018 roku wspólnie świętować będziemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wydarzenie tradycyjnie rozpocznie Msza Święta w intencji Kresowian pod przewodnictwem Księdza Biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego. Jej początek został zaplanowany na godzinę 11:00.

O godzinie 13:00 na scenie Wrześniowych Kresowian wystąpi Chojnowski Chór Skoranta.

Coroczną tradycją Wrześniowych Kresowian stały się spektakle teatralne w wykonaniu mieszkańców Białej. Podobnie jak w roku minionym - tak i teraz organizatorzy postanowili zrobić ukłon w kierunku francuskiej komedii, co stanowi niewątpliwie nawiązanie do tradycji teatru we Lwowie i jego repertuaru. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zobaczyć spektakl pt. "Szkoła mężów" autorstwa Moliera.

Na godzinę 14:15 orz 16:15 zaplanowany został występ Agencji Artystycznej Soja z Warszawy, natomiast o godzinie 15:15 przez publicznością zebraną w Białej wystąpi Wojskowy Zespół Rota ze Złotoryi.

Stałym elementem wydarzenia są stoiska z kuchnią kresową, które rokrocznie cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Na XVI Wrześniowe Kresowiana zapraszają: Bielskie Stowarzyszenie Promocji Kultury, Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Białej oraz Wójt Gminy Chojnów Andrzej Pyrz.

Poniżej prezentujemy pełny program wydarzenia:

11:00 - Msza Święta w intencji Kresowian pod przewodnictwem Księdza Biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego

12:30 - Kuchnia kresowa

13:00 - Koncert chóru Skoranta z Chojnowa

13:30 - Spektakl teatralny w wykonaniu mieszkańców Białej pt. "Szkoła mężów" Moliera

14:15 - Występ Agencji Artystycznej Soja z Warszawy cz. 1

15:15 - Koncert Wojskowego Zespołu Rota ze Złotoryi

16:15 - Występ Agencji Artystycznej Soja z Warszawy cz. 2

17:30 - Krąg modlitewny kończący XVI Wrześniowe Kresowiana


Zobacz również: Biała: Wrześniowe Kresowiana z francuską komedią [ZDJĘCIA/FILM]
Comments

This entry has no comments yet.

Add Comment

You have to be loggin to add comment.