Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Starasz się o kredyt? Sprawdź to!

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 07 sierpień 2018, 13:43


Starasz się o kredyt? Sprawdź to!

Choć kredyty są powszechnie dostępne (udzielane w milionach rocznie), trzeba wiedzieć, jak przymierzyć się do złożenia wniosku i podpisania umowy, na której się nie straci. Podpowiadamy, jak krok po kroku przymierzyć się do pożyczenia pieniędzy.

Kredyt czy pożyczka

Na początek ważne rozróżnienie. Pożyczki są udzielane przez firmy pozabankowe, na podstawie innego typu umowy niż kredytowa. Pożyczek (nazywanych w niektórych wariantach „chwilówkami”) udziela się na dowolny cel, bez większych formalności, na stosunkowo krótki okres spłaty. Dzięki nowelizacji przepisów lichwiarskie odsetki nie są już legalne. Pożyczki są świetnym sposobem na szybką gotówkę szczególnie dla osób, które nie spełniają kryteriów banku, ale minusem jest niewielki zakres udzielanych kwot – do kilku, kilkunastu tysięcy złotych.

Kredyty, które są udzielane wyłącznie przez banki i kasy spółdzielcze, mogą być znacznie wyższe. Dobrze wiesz, że kredyt hipoteczny związuje klienta czasem na kilkadziesiąt lat. Duża liczba rat ułatwia regularną spłatę zobowiązania, ale nie każdy zdobywa zaufanie instytucji. Droga formalna do uzyskania kredytu hipotecznego jest długa, do samochodowego nieco prostsza, a do gotówkowego najłatwiejsza. Zaletą kredytu gotówkowego na dowolny cel jest spory zakres oferowanych kwot, bo nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych nie powinno stanowić problemu. Warto porównać każdy kredyt gotówkowy na ekredyt24.com.pl, żeby zawsze mieć pewność, że dana oferta jest najkorzystniejsza.

Przemyśl decyzję

Zacznij od tego, jaką kwotę chcesz pożyczyć i... dlaczego Ci na tym zależy. Być może nie jest to tak pilna potrzeba, jak sądzisz pod wpływem chwili, emocji. Część środków można zaoszczędzić w nieco dłuższej perspektywie, zdobyć poprzez pożyczkę w rodzinie albo po prostu budżet na dany cel nie musi być tak wysoki. Każdy powinien dążyć do tego, żeby nie zadłużyć się ponad stan i możliwość. Nawet z wysoką zdolnością kredytową nie warto składać wniosku o najwyższą dostępną kwotę. Myśl o tym, ile zarabiasz teraz, ale miej przed sobą długą perspektywę – nawet kilkudziesięciu lat. Czy Twój zawód rokuje w kwestii podwyżek, awansów? Czy zatrudnienie jest stałe, rosnące, a może malejące? Jak wygląda sytuacja rodzinna? Kredyt to decyzja mająca niebagatelne przełożenie na nasze całe życie. Nie warto ryzykować, gdy nie jest to koniecznie.

Porównaj oferty

Na pewno nie opłaca się wybierać banku losowo lub na podstawie jednej obejrzanej reklamy. Skorzystanie z porównywarki czy nawet rzut oka na ranking kredytów samochodowych, gotówkowych albo hipotecznych znacznie zwiększa szanse na pomyślne sfinansowanie wydatku.

Pierwszorzędne znaczenie ma całkowity koszt kredytu, a więc nie tylko jego oprocentowanie, ale również dodatkowe opłaty, jak ubezpieczenie czy prowizja dla banku. Dowiedz się więcej na temat obniżenia kosztów comiesięcznej raty, żeby na pewno nie mieć problemu ze spłatą. Jak prezentują się aktualne ceny kredytów? Przykładowo, jeżeli zdecydujesz się pożyczyć 10 tysięcy złotych i spłacić to w 4 lata (48 miesięcy), oto 5 najbardziej opłacalnych ofert:

  • Santander Consumer Bank – koszt 1897,76 złotych (RRSO 9,16%),
  • City Handlowy – koszt 1944,32 złotych (RRSO 9,38%),
  • Bank BPS – koszt 2298,56 złotych (RRSO 11,06%),
  • T-Mobile Usługi Bankowe – koszt 2477,12 złotych (RRSO 11,91%),
  • BOŚ Bank – koszt 2495,36 złotych (RRSO 12%).

Jak widzisz, różnice są dość spore, a przecież na rynku nie brakuje innych, jeszcze droższych ofert. Pamiętaj, że bankom zależy na zatrzymywaniu klientów i nierzadko „wciskaniu” im dodatkowych produktów finansowych, jak rachunek bieżący czy karta kredytowa. Sprawdź, która instytucja ma dla Ciebie najtańszą ofertę dopasowaną do potrzeb, oczekiwań i możliwości.

Zwiększ szanse na kredyt

Zanim udasz się do banku, sprawdź wszystkie wymogi formalne. Dowiedz się, co ma największy wpływ na ocenę zdolności kredytowej. Napraw swoją historię pożyczek (np. poprzez likwidację długów), postaraj się o dodatkowe źródło dochodu. Nie bój się sprawdzać informacji w Internecie!