Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Za kraj, za honor – chojnowska młodzież w hołdzie Powstańcom

Autor Kasia_
Data utworzenia: 01 sierpień 2018, 23:55 Wszystkich komentarzy: 0


Za kraj, za honor – chojnowska młodzież w hołdzie Powstańcom

Częścią tegorocznych obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego było spotkanie z poezją powstańczą, które odbyło się w parku przy Liceum Ogólnokształcącym.

Chojnowska młodzież zaprezentowała montaż słowno-muzyczny, który poświęcony był twórczości poety-powstańca – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Po występie zebrani zostali poczęstowani tradycyjną wojskową grochówką i przy akompaniamencie gitary zaśpiewano pieśni patriotyczne.


Krzysztof Baczyński był człowiekiem i poetą wielkiej wyobraźni, żarliwym wyznawcą i głosicielem trudnej miłości do Ojczyzny. Wielu niepokojom i mrocznym przeczuciom dawał wyraz w pisanych strofach. Był człowiekiem nad wiek dojrzałym i świadomym miejsca, w którym postawiła go historia.

Pokolenie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zostało brutalnie postawione przed faktem najokrutniejszej z wojen. Sam poeta musiał dokonać wyboru pomiędzy poświęceniem się twórczości literackiej, a walką o ukochaną ojczyznę. Krzysztof Kamil Baczyński z całych sił starał się połączyć obie te bardzo ważne dla niego życiowe role i stał się poetą-powstańcem.

Baczyński w dojrzałym okresie swojej twórczości był ponad podziałami, wybrał walkę o niepodległość kraju. Był patriotą i kiedy nastał czas walki o niepodległość, poszedł walczyć, a w jego poezji brzmi echo Legionów.

Baczyński jest powszechnie uznawany za najwybitniejszego twórcę pokolenia wojennego, jego utwory to przejmujący obraz tragedii okupacyjnej tego pokolenia, który jednocześnie jest wolny od martyrologii.

Baczyński zginął w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego, mając zaledwie 23 lata. Wojna w okrutny sposób przerwała rozwój jego talentu, lecz on sam stał się wzorem dla wielu i dla naszego pokolenia.

Poezja Baczyńskiego stanowi wielki pamiętnik narodu, który został poddany próbie. Natomiast sam poeta stał się wybitnym przedstawicielem poezji wojennej i bohaterem narodowym. Stał się ideałem młodych, symbolem czegoś wzniosłego - jak poezja i czegoś pięknego - jak młodość.
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.