Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Dobre ubezpieczenie samochodu - czyli jakie?

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 26 lipiec 2018, 09:45


Dobre ubezpieczenie samochodu - czyli jakie?

Zamierzasz nabyć ubezpieczenie komunikacyjne, ale nie wiesz, czym się kierować przy wyborze? Niezależnie od tego, jaka polisa Cię interesuje, w niniejszym artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy kupnie. Po kolei omawiamy wszystkie ubezpieczenia skierowane do kierowców i ich najważniejsze aspekty.

Ubezpieczenie OC

Z OC sprawa jest o tyle prosta, że warunki tego ubezpieczenia zawsze pozostają niezmiennie. Ponieważ określa je ustawa, tylko posłowie mają prawo do ich zmiany. A to z kolei oznacza, że w każdym towarzystwie obowiązkowa dla kierowców polisa od odpowiedzialności cywilnej musi być sprzedawana w identycznym zakresie, na takich samych zasadach. Niezależnie od tego, czy zapłacisz 500 zł, czy 2000 zł, otrzymasz jednakowe ubezpieczenie. Mając to na uwadze, łatwo dojść do wniosku, że o tym, czy dane OC jest atrakcyjne, decyduje cena. Jeśli niedługo kończy się ważność Twojej obecnej polisy,najlepiej porównać ubezpieczenie OC w porównywarce i znaleźć najtańszą ofertę, żeby nie przepłacać.

Cena to z pewnością najważniejszy, ale czy jedyny czynnik, jaki należy brać pod uwagę? Bez wątpienia wysokość składki jest najistotniejsza, ale poza tym warto również się zorientować, czy wybrane OC obejmuje bezpośrednią likwidację szkód (BLS). Pozwala ona na rozpatrywanie wniosków o odszkodowanie w swoim towarzystwie, dzięki czemu procedury są przyjaźniejsze, a ryzyko odmowy wypłaty mniejsze. Jeśli natomiast często podróżujesz zagranicą, powinieneś wykupić OC w znanym i działającym w całej Europie towarzystwie, tak aby łatwo załatwić wszelkie formalności w razie wypadku czy kolizji bez względu na to, w jakim kraju przebywasz.

Autocasco

W przypadku autocasco należy wziąć pod uwagę znacznie więcej aspektów. Przy wyborze tego ubezpieczenia cena odgrywa drugorzędną rolę, a o wiele ważniejsze są warunki umowy. Najistotniejszy jest wykaz szkód, które obejmuje AC – najlepiej, jeśli jest ich jak najwięcej i wśród nich znajdują się sytuacje, które mogą się Tobie przytrafić, jak np. kradzież auta czy zniszczenie go z powodu padającego gradu. Zwróć też uwagę na to, żeby wycena Twojego samochodu odpowiadała jego bieżącej wartości i nie było ani za wysoka, ani zbyt niska.

Wybierając autocasco, sprawdź, jak duży jest udział własny, czyli kwota, którą w razie wypłaty odszkodowania będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Zorientuj się, ile wynosi franszyza integralna, czyli minimalna wycena szkody, poniżej której ubezpieczyciel zastrzega sobie prawo do niewypłacenia odszkodowania. Wykupując AC, ustal, czy przy likwidacji szkody mogą zostać użyte oryginalne i droższe części zamienne, czy tzw. zamienniki, które są gorsze jakościowo, ale tańsze.

Jeśli zdarza Ci się wyjechać zagranicę, upewnij się, że wybrane autocasco działa nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach, a w szczególności tych, do których podróżujesz. Ostatnim aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy kupnie AC, jest cena. W tym kontekście warto się zorientować, czy towarzystwo akceptuje zniżki uzyskane w ramach ubezpieczenia OC, tak aby można było je przenieść również na autocasco. Jest to korzystne dla osób, które mają długą historię ubezpieczeniową OC i dopiero wykupują swoje pierwsze AC.

Assistance

Dobre assistance obejmuje jak najwięcej ryzyk i gwarantuje możliwie szeroką pomoc ze strony towarzystwa. Powinno więc uwzględniać nie tylko naprawę auta na miejscu lub holowanie, jeśli usterki nie uda się wyeliminować, ale także pomoc tłumacza, zakwaterowanie w hotelu, auto zastępcze i kierowcę zastępczego, pomoc lekarską, a nawet dostarczenie paliwa w sytuacji, kiedy go zabraknie w baku.

Kupując assistance, zwróć uwagę też na limity, powyżej których pomoc nie jest udzielana. Mogą one dotyczyć wartości pomocy (np. do 5 tys. zł), odległości od domu (np. holowanie nie jest udzielane w odległości powyżej 1000 km od domu) czy limitu zgłoszeń (np. trzecie i każde kolejne zgłoszenie nie jest obsługiwane). W przypadku dobrego assistance limity są na tyle duże, że nie utrudniają udzielenia wsparcie w razie potrzeby.