Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Sign in Sign up
PWSZ Legnica

Nowy nabytek chojnowskich strażaków [ZDJĘCIA]

Author: Grzegorz Andrejciów
Creation date: 17 July 2018, 12:34 All comments: 0


Nowy nabytek chojnowskich strażaków [ZDJĘCIA]

Rozpieraki, nożyce do cięcia karoserii, żuraw hydrauliczny, ale też przenośny agregat prądotwórczy i siekiera to tylko część sprzętu mieszczącego się na nowym nabytku chojnowskich strażaków.

Samochody ratownictwa technicznego wykorzystywane są przez strażaków do działań z zakresu ratownictwa drogowego, budowlanego, kolejowego, czy chemiczno-ekologicznego. W zależności od masy pojazdy te dzieli się na trzy kategorie: lekkie, średnie i ciężkie samochody ratownictwa technicznego.

Samochód, który otrzymali 9 lipca strażacy z naszej jednostki zalicza się do kategorii średniej nie przekraczającej 14 ton. Jest nim SRt Mercedes Benz 1124/Saurus; choć nie jest to nowy pojazd prosto od producenta, ma bowiem 24 lata, na pewno usprawni ratowanie życia i zdrowia ludzkiego podczas wypadków samochodowych, katastrof budowlanych i innych zdarzeniach gdzie będzie potrzebna większa ilość sprzętu technicznego. Do tej pory strażacy do wypadków drogowych bądź innych zdarzeń wyjeżdżali 2 pojazdami gaśniczymi w których oczywiście jest podstawowy sprzęt choć jego ilość i różnorodność zastosowania niestety nie zawsze odpowiada danemu zdarzeniu. Dzięki nowemu nabytkowi i jego wyposażeniu jest pewność, że sprzętu technicznego nie zbraknie

Większość samochodów ratownictwa technicznego, w tym i opisywany wóz, nie posiada własnego zbiornika z wodą, dlatego do wypadku drogowego wyjeżdża z nim także pojazd zabezpieczenia gaśniczego. Zamiast "beczki" na wyposażeniu takiego auta jest bardzo wiele innych urządzeń i akcesoriów (w tym gaśnice), które przydają się podczas pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych.


W tylnej części pojazdu zamontowano żuraw hydrauliczny, którego maksymalny udźwig to aż 4 tony, jednak przy rozłożeniu dwunastometrowego ramienia jest to już tylko 320 kilogramów. Żeby uzyskać szybki dostęp do sprzętu, pojazdy straży mają zamontowane na zabudowie żaluzje, a rozkładane aluminiowe podesty ułatwiają dostanie się do umieszczonego na wyższych półkach ekwipunku - jednym ze specjalistycznych narzędzi wykorzystywanych w ratownictwie drogowym jest rozpieracz, którego maksymalne ciśnienie robocze dochodzi do 72 barów.

Samo urządzenie - jak sama nazwa wskazuje - może rozpierać, ale też i ściskać karoserię samochodu. Przydaje się, gdy trzeba usunąć zgniecione elementy karoserii, by uzyskać dostęp do poszkodowanego. Rozpieracz będący na wyposażeniu prezentowanego pojazdu waży ponad 18 kilogramów i wymaga od obsługującego naprawdę sporego wysiłku fizycznego. Bardzo przydatnym w ratownictwie drogowym narzędziem są hydrauliczne nożyce, które umożliwiają m.in. odcięcie przednich i środkowych słupków. Dzięki temu ratownicy mogą odchylić dach w celu uzyskania łatwiejszego dostępu do zakleszczonego w aucie poszkodowanego. Oprócz tego w skład wyposażenia wchodzą wysokociśnieniowe poduszki podnoszące. Jedna z nich potrafi wznieść ładunek o wadze ponad 30 ton na wysokość 348 milimetrów, pneumatyczne korki uszczelniające różnego typu rury.

Te urządzenia przydają się szczególnie przy interwencjach po wypadkach z udziałem ciężarówek, czy autobusów, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie szybkiego dostępu do uwięzionych ludzi albo ładunku. Aby strażacy nie martwili się o stałe źródło prądu podczas interwencji, do ich dyspozycji jest przenośny agregat prądotwórczy.

Poza skomplikowanymi narzędziami w środku zabudowy znajdziemy również siekiery, strażacki bosak, czy kilka pilarek do drewna, betonu czy stali, znaki ostrzegawcze, zestaw ratownictwa medycznego PSP R1, deski ortopedyczne, nosze oraz wentylator oddymiający i wiele innego sprzętu służącego do ratowania zdrowia i życia.

tekst, zdjęcia: Grzegorz Andrejciów
Comments

This entry has no comments yet.

Add Comment

You have to be loggin to add comment.
Sklep Bigform