Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Piękna kaplica zyskała nowy dach [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 28 czerwiec 2018, 15:02 Wszystkich komentarzy: 2


Piękna kaplica zyskała nowy dach [ZDJĘCIA]

Jedna z najcenniejszych chojnowskich kaplic grobowych doczekała się nowego dachu! Sprawdziliśmy jak się prezentuje i przygotowaliśmy dla Was małe porównanie przed i po przeprowadzeniu inwestycji.

Kaplica rodziny Pospiszyl to jeden z najcenniejszych zabytków na terenie chojnowskiego cmentarza. Budynek wybudowany został na planie prostokąta, powiększonego o boczne aneksy. Główna część nakryta jest wyższym dachem dwuspadowym, zamkniętym szczytowymi połaciami dachu. Nieco niższe boczne skrzydła nakryto dachami dwuspadowymi ustawionymi prostopadle, tworząc plan krzyża. Do wnętrza - zamkniętego ażurowymi kratami - prowadzą dwie ostrołukowe arkady, podparte na środku kolumną koryncką. Elewację kaplicy wykończono cegłą klinkierową.

Fatalny stan dachu kaplicy wpłynął negatywnie na stan techniczny całej budowli. Część dachu przez długi okres czasu pozostawała niezabezpieczona z brakującym pokryciem i deskowaniem pod nim. W efekcie część krokwi, murłat i pokrycia z desek przegniły całkowicie. Mimo prowizorycznego zabezpieczenia dachu blachą ocynkowaną, w prawdzie w mniejszym stopniu, ale nadal wody opadowe przedostawały się do wnętrza konstrukcji. Przeprowadzona inwestycja zakończyła epokę prowizorycznego rozwiązania - nowy dach prezentuje się solidnie i estetycznie.


Tak zmienił się dach zabytkowej kaplicy

Drugim z obiektów położonym na Cmentarzu Komunalnym, który otrzymał nowe zadaszenie jest budynek obsługi.

Obiekt został wzniesiony w latach 80-tych XIX wieku. Budynek pierwotnie pełnił funkcję administracyjną cmentarza oraz obsługi przedpogrzebowej. Po II wojnie światowej część obiektu została przeznaczona na mieszkania służbowe dla pracowników cmentarza. To właśnie mieszkania urządzone na chojnowskim cmentarzu stały się przed wielu laty tematem głośnym na całą Polskę. Kwestia poruszona została wówczas w programie Magazyn Ekspresu Reporterów Telewizji Polskiej. Obecnie część pomieszczeń służy obsłudze administracyjnej i technicznej cmentarza, pozostałe nie mają określonego przeznaczenia i nie są wykorzystywane.

Przeprowadzony remont to jedna z większych zmian jakie budynek przeszedł od czasu swojego powstania. Inwestycja została zrealizowana przez wybraną w drodze przetargu firmę Budownictwo, Dekarsko-Blacharskie Murarstwo, Malowanie Rafał Tomczyk z miejscowości Otok koło Bolesławca.Komentarze

Pięknie. Szkoda tylko, że przy okazji nie pokuszono się o czyszczenie elewacji, wtedy oba budynki wyglądałyby wspaniale. Ale najważniejsze jest to, że już woda nie leci do środka.
zgłoś komentarz
Witam,

Należy wyrwać kasę z unii i od konserwatora zabytków i zrobić resztę.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.