Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Projekt domu niedrogiego w utrzymaniu? Podpowiadamy

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 26 czerwiec 2018, 15:34


Projekt domu niedrogiego w utrzymaniu? Podpowiadamy

Chcesz wybudować własny dom jednorodzinny, ale obawiasz się, że jego utrzymanie będzie związane z bardzo wysokimi kosztami? W takim przypadku warto zapoznać się z nowoczesnymi projektami domów – dzięki nim możemy wybudować dom niedrogi także w codziennej eksploatacji. O podpowiedzi zwróciliśmy się do projektantów domów z portalu Pracownia-projekty.dom.pl.

Jednym z największych kosztów związanych z utrzymaniem domu jednorodzinnego jest jego ogrzanie. W Polsce w okresie zimowym musimy ogrzewać nasze domy, a często ogrzewanie konieczne jest od jesieni aż do wiosny w zależności od aury. Oprócz tego na koszty utrzymania domu jednorodzinnego wpływają jego lokalizacja i podatki, zastosowane instalacje, sposób ich użytkowania.

Dobra termoizolacja to podstawa

Najczęściej wtedy, gdy mówimy o domu niedrogim w utrzymaniu, zależy nam jednak ma tym, aby jego ogrzewanie nie ponosiło za sobą bardzo wysokich wydatków. Gdy dom nie przejdzie odpowiedniej termoizolacji, wtedy będziemy musieli przygotować się na spore koszty w chłodnych miesiącach.

Aktualnie do wyboru mamy szeroką gamę materiałów dociepleniowych – styropianowych oraz z wełny mineralnej. Różnią się one pomiędzy sobą swoimi parametrami termicznymi, a także sposobem montażu i wytrzymałością. Oczywiście, termoizolacja dotyczy nie tylko ścian zewnętrznych, ale również dachu, fundamentów, okien oraz drzwi. Celem jest zminimalizowanie mostków termicznych, czyli miejsc, gdzie ucieka najwięcej ciepła.

Warto zainwestować w dom energooszczędny

Jeśli chcemy wybudować dom niedrogi w utrzymaniu, dobrym rozwiązaniem będzie projekt domu energooszczędnego. Domy tego rodzaju wykorzystują rozwiązania zmniejszające zapotrzebowanie na energię cieplną, dlatego dzięki nim jesteśmy w stanie obniżyć koszt ogrzewania.

Najczęściej realizacja domu energooszczędnego jest związana z około 10% większym wydatkiem, ale pozwala na dość szybki zwrot kosztów. Oczywiście, powinniśmy też pamiętać o tym, że dom nie powinien być zbyt duży – im będzie on większy, tym wyższe koszty utrzymania będziemy musieli ponieść. Zatem nie warto budować domu „na wyrost”, ponieważ też będzie on bardzo drogi.


Wybierz gotowe projekty domów tanich w utrzymaniu

Nie musimy udawać się wcale do biura architektonicznego, aby zamówić projekt domu energooszczędnego i taniego w utrzymaniu. Możemy również wybrać gotowe projekty domów jednorodzinnych, które zostały stworzone z myślą o osobach poszukujących oszczędności w eksploatacji swojego domu.

Koszty związane z zakupem gotowego projektu domu jednorodzinnego nie są bardzo wysokie – najczęściej musimy przygotować się na wydatek od około 2500 złotych do 3000 złotych w zależności od wybranego projektu.