Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

O zniesieniu opłaty targowej na sesji Rady Miejskiej

Autor admin
Data utworzenia: 07 czerwiec 2018, 15:03 Wszystkich komentarzy: 7


O zniesieniu opłaty targowej na sesji Rady Miejskiej

Od 1 stycznia 2016 roku osoby handlujące na targowiskach w Warszawie nie muszą ponosić opłaty targowej. Czy w Chojnowie również zostanie zniesiony ten podatek nakładany na handlujących? Taką propozycję podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej zaprezentował radny Paweł Grabek i wzbudził tym samym niemałą dyskusję. Czy zniesienie opłaty w miejscu, gdzie nie wszyscy handlują z wolnej ręki jest rozwiązaniem sprawiedliwym względem innych sklepikarzy?

- W moim przekonaniu zniesienie opłaty targowej będzie dla kupców istotną ulgą. Koszty ściągania tej opłaty są wyjątkowo wysokie, pochłaniają prawie połowę pobieranych pieniędzy z tego tytułu, natomiast wpływy do budżetu są minimalne w stosunku całych dochodów miasta - zaznacza pomysłodawca, który jako potencjalne korzyści ze zniesienia opłaty podaje: brak generacji kosztów związanych z jej poborem, wspieranie rozwoju lokalnego handlu, wyrównanie konkurencji z hipermarketami, możliwości zmniejszenia cen sprzedaży produktów oraz zwiększenie liczby kupców oraz klientów.

Burmistrz: Radny myli wiele faktów

Propozycja zniesienia opłaty targowej została podczas sesji skomentowana przez burmistrza Jana Serkiesa, który zarzucił radnemu brak zaznajomienia się z tematem funkcjonowania targowiska i przedwyborczy populizm - Mam wątpliwość czy pan radny przeanalizował uchwałę którą proponuje, bo w tym uzasadnieniu myli wiele faktów - skomentował.

Co stoi zatem na przeszkodzie do zniesienia opłaty targowej? Zdaniem burmistrza są to przede wszystkim koszty utrzymania targowiska. Zniesienie opłaty targowej spowodowałoby konieczność zabezpieczenia w budżecie miasta corocznie kwoty około 50 tysięcy złotych. W chwili obecnej na utrzymanie targowiska składają się również osoby spoza Chojnowa, którzy regularnie odwiedzają nasze miasto w celach handlowych.

- Stwierdzam, że pan radny ma bardzo małą wiedzę na temat targowiska (...) traktuje targowisko jako sprzedaż z wolnej ręki. Proszę pamiętać, że tam są takie małe sklepiki, które funkcjonują na całkiem innych zasadach (...) Jeżeli mówimy o sprawiedliwości to mówmy o tej sprawiedliwości - czym innym jest sprzedaż z wolnej ręki a czym innym ustawienie pawilonów, które już tam są.


Temat budzi kontrowersje nie tylko w Chojnowie

Jak zaznacza przewodniczący Jan Skowroński, projekt uchwały zostanie poddany konsultacjom prawnym i będzie omawiany na komisjach Rady Miejskiej. Sam radny Paweł Grabek nie traci impetu i ruszył z akcją zbierania podpisów na targowisku.

Dzięki wprowadzonym kilka lat temu przepisom, każdy samorząd lokalny ma możliwość zniesienia opłat targowych. Jednym z pierwszych miast, które zrezygnowało z pobierania opłaty targowej była Warszawa. Podobne dyskusje odbywały się w dziesiątkach innych miast.

O dalszych losach pomysłu zdecyduje Rada Miejska.

fot. materiały prasowe


Komentarze

panie ,burmistrz,Warszawa mogła znieść opłatę targową,a w ,Chojnowie nie można?
zgłoś komentarz
panie radny, trzeba brac odpowiedzialnosc za slowa a nie walic w burmistrza. Jestem przeciwny burmistrzowi ale w tym momencie ma racje..
zgłoś komentarz
sławek61 ,popieram pomysł różne miasta zniosły opłatę targową, ja sama lubię nasze targowisko i jestem za pomysłem radnego żeby wesprzeć lokalny drobny handelek
zgłoś komentarz
Sam się pod tym podpisałem,uważam ze to dobry pomysł likwidacja opłaty targowej skoro nic nie było i tak robione na tym targu przez tyle lat, a swoją drogą przydałaby się porządna modernizacja targowiska.
zgłoś komentarz
Nie wiem czy czytelnicy do końca wiedzą jak jest skonstruowana obecnie opłata targowa i na co idzie. Otóż swego czasu prowadziłem targowisko, tak więc chyba mogę się wypowiedzieć. Połowa opłaty targowej stanowi przychód dla UM a druga połowa (teraz chyba 40%) jest przeznaczona dla osoby utrzymującej tam porządek. Ja zrezygnowałem bo były to grosze.
Całkowicie zgadzam się z Burmistrzem, gdyż w przypadku zniesienia opłaty targowej zmniejszy się przychód, z którego finansowane są inwestycje w mieście, jak również trzeba będzie zatrudnić dodatkowe osoby do sprzątania, segregowania śmieci i ich wywożenia.
Krótko licząc trzeba byłoby dołożyć do interesu rocznie jakieś 100 tyś. oczywiście z naszej kieszeni.

Pozdrawiam
AG
zgłoś komentarz
czas wymienić "Leśnych Dziadków"...znieść opłatę targową i idiotyczny podatek od posiadania psa! targowisko mogą sprzątać radni za to im płacimy...
zgłoś komentarz
Jak się chce wszystko można zrobić. 2 lata temu podniesiono opłatę targową o 300 procent w Legnicy drobni sprzedawcy płacą 1 złoty. Do rolników może dołożyć UG w Chojnowie. Porządek na targowisku może pilnować osoba która będzie robić herbatę i pobierać opłatę za korzystanie z ubikacji, a także będzie miała zysk ze sprzedazy surowców wtornych. Byle śmieci z targowiska nie były utylizowane przez komin, jak to było pare lat temu. Trzeba by Rada Miasta przyjzala się komu daje sie w ajencje targowisko !!!
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.